Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Şirketler tehlikede, hacklenebilir

Nereden Yazdırıldığı: Dokuz Eylül Üniversitesi Forumu
Kategori: Bilim-Teknoloji
Forum Adı: Teknoloji ve Bilim
Forum Tanımlaması: Teknoloji ve Bilim dünyasından haberler,ilginç gelişmeler
URL: http://www.deuforum.com/forum_posts.asp?TID=7967
Tarih: 28/Mayıs/2020 Saat 17:26


Konu: Şirketler tehlikede, hacklenebilir
Mesajı Yazan: GaGTüS
Konu: Şirketler tehlikede, hacklenebilir
Mesaj Tarihi: 18/Eylül/2007 Saat 12:23
ŞİRKETLERİN YÜZDE 43'ÜNÜN WEB SAYFALARI HACKLENEBİLİR
Şirketler tehlikede, hacklenebilir

Koç.net'in ''Rizikometre'' araştırmasında, şirketlerin yüzde 43'ünün web sunucu bilgilerinin kolaylıkla çalınabileceği, ana sayfalarının değiştirilebileceği veya bir başka adrese yönlendirilebileceği tespit edildi.


Koç.net'in, şirketlerin ve bireysel kullanıcıların bilgi sistemleri güvenliğini ölçen, ''3. Rizikometre, Türkiye İnternet Güvenliği 2005'' araştırmasının sonuçları, Koç.net Hizmetler Müdürü Abdülkadir Üçüncü ile Güvenlik ve Mesajlaşma Hizmetleri Yöneticisi Özgür Danışman'ın katıldığı bir toplantıyla açıklandı.

Koç.net'in ücretsiz güvenlik denetimi hizmeti sonucunda ortaya çıkan rapora göre, Türkiye'de internet güvenliği ile ilgili eksikler olduğu belirlendi.

Araştırma, bin 25 ADSL abonesi ve 850 şirketin güvenlik sistemleri üzerinde yapıldı.

Araştırma sonuçlarına göre, Türk internet kullanıcısının yeni nesil internet güvenlik tehditlerine karşı koruyucu yazılım programlarını kullanmadıkları ortaya çıktı.
ADSL abonelerinin antivirüs kullanım oranı yüzde 85 iken anti spyware (casus yazılımlar) koruması kullanım oranı sadece yüzde 30 civarında.

Araştırmanın yapıldığı ADSL abonelerinin yüzde 65'inin de halen hiç firewall (güvenlik duvarı) kullanmadıkları ortaya çıktı.

Şirketlerin yüzde 43'ünün web sunucu bilgilerinin kolaylıkla çalınabileceği, ana sayfalarının değiştirilebileceği veya bir başka adrese yönlendirilebileceği tespit edildi.

Bu yılki açıklar incelendiğinde yüksek seviyeli açıkların, önceki iki denetime göre iyileştiği belirlendi.

2003 yılında yüzde 29 olan yüksek seviyeli açık oranı 2004 yılında yakın şekilde yüzde 27 olarak saptanmışken, bu yıl yüzde 19 olarak ortaya çıktı.

''BANKACILIK ŞİFRELERİ ÇALINABİLİR''

Araştırma sonucuna göre, şirketlerin yüzde 24'ünde DNS sunucularındaki açıklar yüzünden, şirket e-postalarının başkalarınca ele geçirilmesi ve çalışanların internet üzerinden eriştikleri bankacılık işlemlerinde kullandıkları şifrelerinin çalınması riski görüldü.

İnternet güvenliği ile ilgili açıkların daha çok kamu ve özellikle eğitim sektöründe görüldüğünün belirtildiği araştırmada, ''Bu sektörlerde saptanan açıkların temelinde, kullanılan uygulamalara ait güvenlik yamalarının düzenli takip edilmemesinin bulunduğu görülmektedir'' görüşüne yer verildi.

ATAK TİPLERİ YÜZDE 70'İ WEB TABANLI''

Koç.Net Hizmetler Müdürü Abdülkadir Üçüncü, internette bulunulan herhangi bir zamanda, 3 dakika içinde hacker'ların tarama yaptığını, atak sayısının her yıl 2'ye katlandığını söyledi.

2000'li yıllarda yaklaşık 100 olan güvenlik açığı sayısının şu an 6 bine ulaştığına dikkat çeken Üçüncü, atak tiplerinin yüzde 70'inin web tabanlı olduğunu aktardı.

Üçüncü, web sayfası ele geçirme sayısındaki artışa işaret ederek, ''Bir yıl içinde 10'dan fazla atağa uğrayan şirket sayısı yüzde 95'' dedi.

Koç.net Güvenlik ve Mesajlaşma Hizmetleri Yöneticisi Özgür Danışman da, bir şirketin bilgi varlıklarının, sermaye demek olduğunu belirterek, şirketlere ''Risklerinizi doğru saptayın ve uluslararası standartlar ışığında yönetin'', ''Güvenlik konusunda bilginiz yoksa uzmana başvurun'', ''Güvenliği 7x24 takip edin'' tavsiyesinde bulundu
-alıntıdır-

-------------Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat