Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

ADSL SÜLÜKLERİNE DİKKAT!!!

Nereden Yazdırıldığı: Dokuz Eylül Üniversitesi Forumu
Kategori: Bilim-Teknoloji
Forum Adı: İnternet Teknolojileri
Forum Tanımlaması: Sanal dünya
URL: http://www.deuforum.com/forum_posts.asp?TID=5235
Tarih: 05/Nisan/2020 Saat 15:53


Konu: ADSL SÜLÜKLERİNE DİKKAT!!!
Mesajı Yazan: yemyeşil
Konu: ADSL SÜLÜKLERİNE DİKKAT!!!
Mesaj Tarihi: 06/Mart/2007 Saat 05:01
ADSL sülüklerine dikkat

 


ADSL kullanıcıları dikkat. Şifrelerinizi kırıp internetinizi kullanan sülükler sayısında artış var. Radikal'den Serdar Kuzuloğlu ADSL sülüklerine karşı kullanıcıları uyardı ve bazı önerilerde bulundu.

1- Kablosuz internete sızılması ADSL abonelerine has değil. Kablo ya da uydudan bağlanıyorsanız da başınıza gelebilir.
Mesele modemin kablosuz olup olmaması.
2- Modeminizin kablosuz olup olmadığını bilmiyorsanız yöntem basit: üstünde bir anten varsa kablosuz desteklidir.
3- Kablosuz modeminizi kurduktan sonra hiçbir ayar yapmadıysanız ağınız şifresiz demektir. Kimi markalar otomatik olarak kablosuz ağı açtığınızda bir şifre koyuyor ancak internette basit bir aramayla kombinasyonları bulup tek tek denemek gibi bir seçenek de var.
4- Tek sorun sizin bağlantınızdan başkalarının faydalanması değil. Zalim ve bilgili bir sülük yönlendirici (router) ayarlarınızdan kendi bilgisayarına erişimde öncelik verilmesini bile sağlayabilir. http://getir.net/z81 - Getir.net/z81 gibi ön tanımlı şifreleri yayımlayan sitelere baktığınızda göreceğiniz gibi neredeyse her marka ve modelin ön tanımlı şifresine ulaşmak çocuk oyuncağı.
5- ADSL erişimini kablosuz modemler olmadan da sömürmenin yolları yok değil. ADSL abonelerinin kullanıcı adı ve şifreniz müşteri ve telefon numaranızdan oluşuyor. Posta kutunuzdaki ADSL faturanızı yoklayan biri kendi evinden sizin kotanızı kullanabilir. Özetle, bağlantı şifrenizi de değiştirin.
Bunun için adresiniz geçen haftakiyle aynı: http://adslkota.ttnet.net.tr/ - adslkota.ttnet.net.tr .
Ağınızı yabancılara kapatmak için yapacaklarınıza geçmeden öncelikle bu önlemlerin hepsinin işi bilenlerce aşılabileceğini unutmayın ( http://getir.net/z85 - getir.net/z85 ). Hatta kablosuz ağları kırmak için özel Linux işletim sistemleri bile var. Bu seviyede bir komşunuz varsa en garantili çözümü şimdiden yazayım: bilgisayarınızla birlikte modeminizi de kapatın!
Yukarıdaki tedbir paketini yürürlüğe koyduktan sonra yapacağınız ilk şey internet tarayıcınızın adres çubuğuna modeminizin IP numarasını yazıp (genellikle 192.168.1.1) yönetim bölümüne girin ve buradaki kablosuz (wireless) bölümünden şifreleme işlemini yapın. Nasıl yapılacağını anlamazsanız, altın kozu kullanın: anlayan bir dostunuzu çağırın. Bu işlem her markada farklı olduğu için buradan anlatmam imkânsız.
'IP numarası' terimini çocuk pornosu, siber banka hırsızlığı gibi beter olaylara bulaşanlara yapılan baskınlar sayesinde ilgili ilgisiz herkes öğrendi. IP numarası internete bağlı her cihaza bağlı olduğu sistem tarafından verilen bir numara. Değiştirilmesi ya da başka bir numara gibi gösterilmesi zor değil. Bir de bilgisayarınızın vatandaşlık numarasına benzeyen XX-XX-XX-XX-XX-XX şeklinde bir dizilimi olan MAC numarası var. Bu değişmiyor (diye kabul edelim). Öğrenmek için komut satırınıza ipconfig/all yazmanız yeterli. Aynı yerden ağınıza sadece belirli MAC adresli bilgisayarların bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece 'sülük' kullanıcı adı ve şifreyi bilse de MAC adresi tutmadığı için giremez. Son önlemse SSID yayınını kapatmak. Böylece etrafta kablosuz ağ arayanlar karşılarına çıkan listede sizin ağı göremez. Karışık geliyor biliyorum ama ekran karşısında bu kadar zorlamayacağına eminim. Türkçe ve resimli bir örneği http://getir.net/z86 - getir.net/z86 adresinde görebilirsiniz.
Bunlara rağmen sızan biri varsa olayı en üst mercii olarak ilahi adalete havale etmekten başka çare yok. Allah'ın da sopası yok; o ayrı.


-------------
www.deuforum.comSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat