Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Google aramaları paralı oluyor

Nereden Yazdırıldığı: Dokuz Eylül Üniversitesi Forumu
Kategori: Bilim-Teknoloji
Forum Adı: İnternet
Forum Tanımlaması: İnternet hakkında
URL: http://www.deuforum.com/forum_posts.asp?TID=21896
Tarih: 24/Ekim/2020 Saat 08:50


Konu: Google aramaları paralı oluyor
Mesajı Yazan: yasakbölge
Konu: Google aramaları paralı oluyor
Mesaj Tarihi: 03/Aralık/2009 Saat 02:03

Google aramaları paralı oluyor


Dev medya patronu Robert Murdoch'ın uzun bir süredir internet üzerinden erişilen haber sitelerinin ücretli olması yönündeki çabası sonuç vermeye başladı.

Google'da Kıdemli Ürün Müdürü olarak çalışan Josh Cohen'in yaptığı açıklamalar internet dünyasına bomba gibi düştü. Yapılan açıklamaya göre Google, First Click Free (İlk Tıklama Ücretsiz) adlı yeni bir uygulama başlatacak. Bu uygulamaya göre Google Haberler (Google News) servisi üzerinden ya da doğrudan Google arama sonuçlarından bir haber sitesine ulaştığınızda sadece 5 sayfa görüntüleme hakkınız olacak. Altıncı sayfaya geçmek istediğinizde sizi bir ödeme ekranı karşılayacak. Gerekli kayıt ve ödemeyi yaptığınız takdirde o sitedeki haberleri okumaya devam edebileceksiniz.

Sistemin özünde yoğun bir şekilde içerik üreten gazete, dergi, televizyon gibi medya kuruluşlarının potallarındaki içerikten para kazanmak yatıyor. İnternet kullanımının her geçen gün artmasıyla birlikte insanların özellikle basılı medya organlarına ilgisinin azalması ve haberleri internet sitelerinden okumaya başlamaları bu kararın alınmasında etkili olmuşa benziyor.


Gazete ve dergi satışlarındaki düşüşten zarar gören bu medya kuruluşları şimdiye kadar bedava sundukları içeriği bundan sonra bir ücret karşılığında sunarak emeklerinin karşılığını almaya çalışacaklar.
 
Sisteme dahil olmak isteyen portalların Google ile işbirliği yaparak sitelerini sisteme entegre etmeleri yeterli olacak. Ayrıntıları merakla beklenen bu uygulama basın kuruluşları için bir kurtuluş yolu gibi görünse de internet kullanıcılarının senelerdir ücretsiz ulaştıkları içeriğe para istenmesine nasıl yaklaşacağı merak konusu. Ayrıca ziyaretçi sayısında ve sayfa görüntülenme sayısındaki düşüş bu portalların reklam gelirlerini ciddi şekilde etkileyebilir. Gelecek haberleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.


-------------

Ege ÜniversitesiCevaplar:
Mesajı Yazan: yasakbölge
Mesaj Tarihi: 03/Aralık/2009 Saat 15:01
Google'da şok karar


Medya patronu Robert Murdoch'un uzun zamandır internet üzerinden ulaşılabilen haber sayfalarının ücrete tabi olması yönündeki çabası nihayet sonuç vermeye başladı. Google, "First Click Free" yani "İlk Tıklama Ücretsiz" adını verdiği yeni uygulaması ile haberleri kullanıcılara artık paralı ulaştıracak.

Google "İlk tıklama ücretsiz" programını duyurdu. Google News ve Google aramalarında artık paralı haber devri başlıyor. Google internet gezginlerine 5 haberi ücretsiz gösterecek, ardından daha fazla haber okumak isteyenleri abonelik için harici bir siteye yönlendirecek.

Kullanıcılar yeni sistem ile tek tek haber sitelerine abone olmak zorunda değil. Genel bir abonelik ile farklı sitelerden haberleri okuyabilecek. Kullanıcılar ücretsiz görüntüleme limitini aştıklarında, tıklanan haber onları abonelik formuna götürecek.

Hürriyet'in haberine göre; Bu hareket yayıncılara yayınladıkları haberler karşılığında gelir elde etme imkanı verecek. Kullanıcılar haberleri Google News'ten değil de Google aramadan bulsa da aynı limitle karşılaşacak.


-------------

Ege Üniversitesi


Mesajı Yazan: I<ÜBr@
Mesaj Tarihi: 03/Aralık/2009 Saat 15:31
forum da paralı olur mu acaba  Big smile


Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 03/Aralık/2009 Saat 20:22
sir baracuda forumuda paralı yap hiç üyemiz kalmasın:D bu googleciler çıldırmışyaaSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat