Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Kendimi satıyorum sat-tım

Nereden Yazdırıldığı: Dokuz Eylül Üniversitesi Forumu
Kategori: Serbest Bölge
Forum Adı: Tartışma
Forum Tanımlaması: Siyasi miyasi tartismalarinizi kirici olmadan burda yapabilirsiniz
URL: http://www.deuforum.com/forum_posts.asp?TID=17679
Tarih: 27/Ekim/2020 Saat 02:42


Konu: Kendimi satıyorum sat-tım
Mesajı Yazan: Round Them Up*
Konu: Kendimi satıyorum sat-tım
Mesaj Tarihi: 21/Ocak/2009 Saat 12:11

Ekonomi sallantıda, işiniz de. Bir bakmışsınız sabah işyerinizin kapısında sizi İnsan Kaynakları’nın takım elbiseli, gözlüklü, ciddi yetkilisi karşılamış. Bütün haklarınızın gasp edilerek işinize son verildiğini size kibarca duyurmuş. Kimlik kartınızı ve varsa işyerine ait diğer zimmetli malzemeyi, ve tabii onurunuzu ve geleceğinizi de bırakarak sessizce çekip gitmenizi istemiş. Sessizce…

Artık ekmek aslanın midesinde bile değil. Siz de diğerleri gibi “kapı önüne kondunuz.” İş bulmanın imkansızlaştığı bir dönemde, ne devletin İŞKUR’u ne de gazetedeki ilanlar size çare değil. Çünkü şimdi devir, meydanı dolduran ucuz işgücü avcılarının devri. İş uzmanı sıfatıyla çeşitli basın kuruluşlarına demeçler veren bazı isimler, kâh “kendinizi pazarlamanın bilmemkaç yolunu” anlatıyor, kâh pazarlama ağına takılmanız için olta sallıyor. Artık hangisine takılmak isterseniz…

Ciddiysen Facebook’tasın
“İşinizi kaybettiniz ya da henüz değil, her iki durumda da ‘iş avlamak’ durumunda kalabilirsiniz” diyor uzman. Kendini pazarlamanın sekiz adımını anlatıyor. Aralarında neler yok ki! “Adınızı özellikle e-postalarda bir marka gibi kullanın. Yönetici pozisyonları sevimli e-posta adresleri olanlara gitmez” diyor bir uzman. Ardından ekliyor. “İnternetteki profilinizi akıllıca oluşturun. Facebook’a koyduğunuz tüm o a...lca şeyleri silin. Aynı zamanda sektörünüzle ilgili blog ya da forumlar bulun ve oralardaki tartışmalara yorumlarınızla katılın.”

Sendika değil mesleki birlik
Uzmanlar, kendini pazarlamanın bir başka adımında, bir mesleki birliğe üye olmayı, aktivitelerde görev almayı ve mümkünse bu aktiviteleri “önemli bağlantılar kurmak için bir fırsat gibi değerlendirmeyi” öneriyor. Unutmayın ki, bir sendikada örgütlenip haklarınızı arıyor olmak size işinizi kaybettiriyor. Ama bir organizasyona katılıp orada birkaç patron ve üst düzey yöneticiyle tanışırsanız belki ileride katılacağınız iş görüşmelerinde “hamili kart yakinimdir” bonusu elde edebilirsiniz.

(Paralı) eğitim alın
Aynı uzmanlar, kendini pazarlamanın bir sonraki adımında, size yeni beceriler kazandıracak eğitimleri tavsiye ediyor. Teknoloji temelli eğitimlerin gözde olduğu bu alanda elbette parasız saadet olmuyor. En temel teknoloji eğitimi olan bilgisayara giriş kursları, minimum 250 TL’den başlıyor. Uzmanlar, henüz işten atılmamışsanız, mümkün olduğunca şirket içi projelerde görev alarak CV’nize yeni maddeler eklemenizi de öneriyor. Siz siz olun, hâlâ bir işte çalışıyorsanız, düzenlenen projeleri kaçırmayın. Ne iş olsa atılın, adınızı bir şekilde duyurun.

En önemlisi ‘esnek olun’
Uzmanların “pazarlama” konusunda en çok önem verdikleri madde esneklik. “Çok uzun bir yola girmenizi gerektirecek bir bedel ödemek istemeyebilirsiniz. Ancak gücünüzün birazını bir yöne yöneltmeniz önünüze yeni fırsatlar açabilir. Aynı zamanda sizi çekici bir aday haline getirir, çünkü işverene değişimin üstesinden gelebileceğinize dair ipucu verir.” Cümle çok açık olmasa da altındaki mesajı bilenler için bu, “verilen her işi yapmaya ve bütün kurallara uymaya hazır olun. Esnek çalışma saatlerine ve kesintiye uğrayabilecek ücretlere de” anlamına geliyor.

Hiçbiriysen Seda ablan ne güne duruyor?
Bütün bunları yapamayacak olabilirsiniz. Belki de çalıştığınız işte sürekli aynı ücreti almak canınıza tak etmiş olabilir. O halde kendi işinizi kurmanın tam zamanıdır. Pazarlama ağı, diğer adıyla saadet zinciri yöntemini kullanan dünyaca ünlü birçok marka, tam da işsizliğin arttığı bu dönemde, Türkiye’deki ilanlarını artırdı. Bunlardan biri de hepimizin bacısı Seda Sayan. Kurduğu saadet zinciriyle ümitsizlerin ümidi, çaresizlerin dermanı olan Seda Sayan, cinfikir yöntemleriyle pazarlamanın kralını yapmaya başladı bile.

Basında yer alan bir habere göre, Sayan’ın şirketine kayıt olarak satış yapan kişiler ayda 400-500 TL kazanç elde edebiliyor. Kayıt dediysek kayıtdışı, sigorta yok, yemek yok yol hiç yok! Seda Sayan Marketing’e üye olabilmek için önce “harcama yapmak” gerekiyor. 134-365 TL arasında değişen dört farklı ürün paketlerinden birini alan kişi, kayıt yaptırdıktan sonra benzer ürünleri satmaya başlıyor. Duyurulmasının ardından 18 bin kişinin başvurduğu söylenen zincire şimdilik 1200 civarında kişi kayıt olmuş durumda. Eh Seda bacının bundan kazancı da aylık 250 bin TL’yi geçiyor. Daha önce çeşitli kurumlarda yöneticilik yapmış uzmanlardan destek alan Seda Sayan, şimdi de, internet ortamında sahibinden.com gibi “satılık” ilan sitelerinde kendine yeni satıcılar arıyor. İşsizliğin tavana vurduğu bir gündemde, Kadırgalı’nın bile el attığı pazarlama dünyası, bu yolla ucuz işgücü avına çıkmış durumda.-------------
KAPAT TELEVİZYONU ANNE ;

SENİ DE KANDIRIYORLAR..
Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat