Sipariş Sistemi Sipariş Sistemi  Anasayfa Anasayfa >Kültür-Sanat >Şiir >Şairler
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: necip fazıl kısakurek
  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

necip fazıl kısakurek

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 3456>
Yazar
mine89 Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 05/Kasım/2007
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 4577
Tesekkür: 462
Rep: 1145
Mesajın Direkt Linki Konu: necip fazıl kısakurek
    Gönderim Zamanı: 11/Eylül/2008 Saat 01:35
peki dennis kusura bakma ben öle anlamışım demek ki.. yani senin yazdıkların şairin ağzından çıkan şeyler sanırım..
omço Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 31/Temmuz/2007
Gönderilenler: 1613
Tesekkür: 418
Rep: 1020
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Eylül/2008 Saat 01:38
bence onlar şairin kaleminden cıkan şeyler de değil çünkü şair bence bu şiirde bir değer meselesinden cok hem sağın hem solun birbirine muthaç oldugunu onların bir birlik bütünlük(karşıtların birliği)içersinde olması gerektiğini vurguluyor gibi ama tabi herkes farklı yorumlayabilir.bu da benm yorumum sonuçta.
yeryüzü boşaldı,habersiz miyiz?
güneşe göç var da kalan biz miyiz?
mine89 Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Eylül/2008 Saat 01:40
evet bence de öle omço.. karşıt görüşler aslında birbirinden destek alırlar.. almalılar yani..
dennis Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 18/Ağustos/2007
Gönderilenler: 1390
Tesekkür: 239
Rep: 481
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Eylül/2008 Saat 01:42
ya sanırım parantez içinde yazdığım kötülük olmasa iyilğin değeri anlaşılır mı olmuş.. ben orda kesnilike sağ-sol iyi-kötü eşleştirmesi yapmadım.. zıtlar olmasa birbirlerinin değeri anlaşılmaz demek istedim.. mesala çirkin olmasa güzelin değeri anlaşılmaz, kötülükler olmasa yapılan iyiliklerin değeri anlaşılmaz gibisnden.. yanlış anlaşıldıysak affola :))

dennis Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Eylül/2008 Saat 01:43
Orjinalini yazan: omço

bence onlar şairin kaleminden cıkan şeyler de değil çünkü şair bence bu şiirde bir değer meselesinden cok hem sağın hem solun birbirine muthaç oldugunu onların bir birlik bütünlük(karşıtların birliği)içersinde olması gerektiğini vurguluyor gibi ama tabi herkes farklı yorumlayabilir.bu da benm yorumum sonuçta.

ben de senin demek istediğin söylemek istedim.. ama ifade tarzım yanlış oldu sanırsam:))
mine89 Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Eylül/2008 Saat 01:44
seni affetmek bana düşmez.. o senin görüşün sonuçta ama ben biraz hiddetle okudum yazdığını.. neyse yaa önemli değil:))
omço Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 31/Temmuz/2007
Gönderilenler: 1613
Tesekkür: 418
Rep: 1020
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Eylül/2008 Saat 01:46
Orjinalini yazan: dennis

Orjinalini yazan: omço

ben de senin demek istediğin söylemek istedim.. ama ifade tarzım yanlış oldu sanırsam:))

biraz öyle oldu galiba:P
yeryüzü boşaldı,habersiz miyiz?
güneşe göç var da kalan biz miyiz?
dennis Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Eylül/2008 Saat 01:46
ya cidden ifadem yanlış olmuş.. zıtlıklar birbirine muhtaçtır kısaca..:)) onu belirtmek istedim :))
mine89 Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Eylül/2008 Saat 01:47
tmm denis anladık :)) bi dahakine doğru ifade edersin:))
hazim Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 14/Mart/2008
Gönderilenler: 1525
Tesekkür: 280
Rep: 689
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Eylül/2008 Saat 02:10

Gençliğe Hitabe

Devlet ve milletinin 7 asırlık hayatında dört devre... Birincisi iki buçuk asır... Aşk, vecd, fetih ve hakimiyet... İkincisi üç asır... Kaba softa ve ham yobaz elinde sefalet ve hezimet... Üçüncüsü bir asır... Allahın, Kur'ân'ında 'belhüm adal-hayvandan aşağı' dediği cüce taklitçilere ve batı dünyasına esaret... Ya dördüncüsü? .... Son yarım asır! .. İşgâl ordularının bile yapamayacağı bir cinayetle, madde plânında kurtarıldıktan sonra ruh plânında ebedî helâke mahkûmiyet... İşte tarihinde böyle dört devre bulunduğunu gören... Bunları, yükseltici aşk, süründürücü satıhçılık, çürütücü taklitçilik ve öldürücü küfür diye yaftalayan ve şimdi, evet şimdi... Beşinci devrenin kapısı önünde nur infilâkı yeni bir şafak fışkırışını gözleyen bir gençlik...

Gökleri çökertecek ve son moda kurbağa diliyle bütün 'dikey'leri 'yatay' hale getirecek bir çığlık kopararak 'mukaddes emaneti ne yaptınız? ' diye meydan yerine çıkacağı günü kollayan bir gençlik...

Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin dâvacısı bir gençlik...

Halka değil, Hakka inanan; meclisinin duvarında 'Hakimiyet Hakkındır' düsturuna hasret çeken, gerçek adâleti bu inanışta bulan ve halis hürriyeti Hakka kölelikte bilen bir gençlik...

Emekçiye 'Benim sana acıdığım ve seni koruduğum kadar sen kendine acıyamaz, kendini koruyamazsın! Ama sen de, zulüm gördüğün iddiasıyla, kendi kendine hakkı ezmekte ve en zalim patronlardan daha zalim istismarcılara yakanı kaptırmakta başı boş bırakılamazsın! ' diyecek... Kapitaliste ise 'Allah buyruğunu ve Resûl emrini kalbinin ve kasanın kapısına kazımadıkça serbest nefes bile alamazsın! ' ihtarını edecek... Kökü ezelde ve dalı ebedde bir sistemin, aşkına, vecdine, diyalektiğine, estetiğine, irfanına, idrâkine sahip bir gençlik...

Bir buçuk asırdır türlü buhranlar içinde yanıp kavrulan ve bunca keşfine rağmen başını yarasalar gibi taştan taşa çalarak kurtuluşunu arayan batı adamının bulamadığı, Türk'ün de yine bir buçuk asırdır işte bu hasta batı adamında bulduğunu sandığı şeyi, o mübarek oluş sırrını, her sistem ve mezheb, ortada ne kadar illet varsa devasının ve ne kadar cennet hayâli varsa hakikatinin İslâmda olduğunu gösterecek ve bu tavırla yurduna, İslâm âlemine ve bütün insanlığa model teşkil edecek bir gençlik...

'Kim var? ' diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert 'ben varım! ' cevabını verici, her ferdi 'benim olmadığım yerde kimse yoktur! ' fikrini besleyici bir dâva ahlâkına kaynak bir gençlik...

Can taşıma liyakatini, canların canı uğrunda can vermeyi cana minnet sayacak kadar gözü kara ve o nispetle usûle, stratejiye uygun bir gençlik...

Büyük bir tasavvuf adamının benzetişiyle, zifirî karanlıkta, ak sütün içindeki ak kılı farkedecek kadar gözü keskin; ve gerçek kahramanlık mâdeniyle sahtesini ayırdetmekte kuyumcu ustası bir gençlik...

Bugün komik üniversitesi, hokkabaz profesörü, yalancı ders kitabı, demagog politikacısı, çıkartma kâğıdı şehri, muzahrafat kanalı sokağı, takma diş fabrikası, fuhuş albümü gazetesi, mümin zindanı mâbedi, temeli yıkık ailesi, hâsılı kendisini yetiştirecek bütün cemiyet müesseselerinden aldığı zehirli tesiri üzerinden atabilecek, kendi öz talim ve terbiyesine memur vasıtalara kadar nefsini koruyabilecek, destanlık bir meydan savaşı içinde ve bu savaşı mutlaka kazanmakla vazifeli bir gençlik...

Annesi, babası, ninesi ve dedesi de içinde olsa, gelmiş ve geçmiş bütün eski mümin nesillerden hiçbirini beğenmeyecek, onlara 'siz güneşi ceplerinizde kaybetmiş marka müslümanlarısınız! Gerçek müslüman olsaydınız bu hallerden hiçbiri başımıza gelmezdi! ' diyecek ve gerçek müslümanlığın 'nasıl'ını ve 'ne idüğü'nü her haliyle gösterecek bir gençlik...

Tek cümleyle, Allahın, kâinatı yüzü suyu hürmetine yarattığı Sevgilisinin fezayı bütün yıldızlariyle manto gibi saran mukaddes eteğine tutunacak, ve O'ndan başka hiçbir tutamak, dayanak, sığınak tanımayacak ve O'nun düşmanlarını ancak kubur farelerine lâyık bir muameleye tâbi tutacak bir gençlik...

İşte bu gençliği, bu gençliğin ilk filizlerini karşımda görüyorum. Şekillenmesi, billurlaşması için 30 küsur yıldır, devrimbaz kodomanların viski çektiği kamış borularla kalemime ciğerimden kan çekerek yırtındığım, paralandığım ve zindanlarda süründüğüm bu gençlik karşısında, uykusuz, susuz, ekmeksiz, başımı secdeye mıhlayıp bir ömür Allaha hamd etme makamındayım. Genç adam! Bundan böyle senden beklediğim şudur: Tabutumu öz ellerinle musalla taşına koyarken, Anadolu kıtası büyüklüğündeki dâva taşını da gediğine koymayı unutma ve bunu tek vasiyetim bil! Allahın selâmı üzerine olsun...

Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!

Ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es! ...

Necip Fazıl Kısakürek

nothing else matters
tesekkür edenler: omço esra89ksk
hazim Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 14/Mart/2008
Gönderilenler: 1525
Tesekkür: 280
Rep: 689
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Eylül/2008 Saat 02:18
Surda bir gedik açtık;mukaddes mi mukaddes!
Ey kahbe rüzgar,artık ne yandan esersen es!...

Üstad inşallah senin istedigin gibi bir gençlik gerçekten vardır veya geliyordur biz bu yoldan coktan saptık. Allah'ın izniyle inşallah o yola gireriz kurtuluşta olduğu gibi tekrar.
nothing else matters
denizz Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

K.Tarihi: 31/Ağustos/2008
Bölüm: İşletme(İÖ)
Gönderilenler: 138
Tesekkür: 5
Rep: 9
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Ekim/2008 Saat 14:33
bldiğim kadarıyla nazımla kısakürek cok düşman olmalarına ramen birbirlerine. nazım hapise düştügünde onu ilk ziyaret edenlerden biri kısakürekmiş... birbirlerine nekadar karsı olsalarda birbirlerne yapılan yanlışları destekleyen insanlar değillerdi
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 3456>

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Bayrak Şiirleri 400 sayfadır.DestekGüncelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0443678
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Bayrak Şiirleri Hasan Sancak 400 sayfadır.Destek bGenelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0141692
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Kimdir?BiyografiREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5840208
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak, 12 Yıldır ADALET Arıyor!..DEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5345538
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak,400 Sayfalık Şiirlerine Destek BekliyDEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5239173
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın İzmir Evden Eve Nakliyat Tavsiye - EGETUR Nakliyatİzmiregetur23/Haziran/2018-15:50124004
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:5146725
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın YOU PUT ON Them ALL OF WINTER WEATHER LONGERÜniversitemizweinneamy02/Kasım/2017-14:594217
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tenis kursu_Duyurularninest12306/Temmuz/2017-02:4124883
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:4110901
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tijen erdutDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:407852
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın sevda demirbilek hoca hakkında bilgiiiiDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:399025
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın debis ve devamsızlıkDEU YDYninest12306/Temmuz/2017-02:3821815
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:3814867
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:3510658
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0,406 Saniyede Yüklendi.