Sipariş Sistemi Sipariş Sistemi  Anasayfa Anasayfa >Bilim-Teknoloji >Bilgisayar Teknolojileri >Bilgisayar donanım
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Lcd ekranlar hakkında bilgi
  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 

Kapalı KonuLcd ekranlar hakkında bilgi

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
GaGTüS Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge
Emekli Mod

K.Tarihi: 05/Temmuz/2007
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 1087
Tesekkür: 320
Rep: 881
Mesajın Direkt Linki Konu: Lcd ekranlar hakkında bilgi
    Gönderim Zamanı: 15/Eylül/2007 Saat 00:01
İyi Monitör için İyi Ekran Kartı Şart

CRT monitörlerle LCD monitörlerin büyük bir farkı vardır. CRT monitörde çözünürlük ve ekrandaki noktaların büyüklüğü (piksel) sabit değildir. Siz monitöre 640x480 çözünürlükte görüntü verirseniz, monitör bunu tüm görünür alanına göre çizer. Daha yüksek çözünürlük verirseniz, daha ufak noktalar kullanılarak yine aynı alana görüntü çizilir.

LCD monitördeyse noktalar sabittir, önceden belirlenmiştir. 1280x1024 çözünürlükte bir LCD monitöre siz 640x480 gibi çok farklı boyutlarda görüntü yollarsanız, monitör bu görüntüyü interpolasyon denilen bir işlemle 1280x1024 çözünürlüğe büyütüp gösterir ve açıkçası bu büyütme işlemini de çok kötü yapar, görüntü ciddi derecede bozulur. Her ne kadar örneğin güncel bir 17” veya 19” LCD panelde oyunlarda interpolasyonla 1024x768 gibi bir alt çözünürlüğün sunduğu görüntü kabul edilebilir seviyede olsa da, daha alt çözünürlüklerde veya söz konusu masaüstü uygulamalar olduğunda bunun kullanılabilirliği pek mümkün değil. Bu yüzden ideal olarak LCD monitörünüzü hem oyunlarda hem de masaüstünde, her zaman asıl çözünürlüğünde kullanmanız gerekmektedir. İşte bu da önceden farkedilmeyen bir detayı gündeme getiriyor. Eğer 1600x1200 çözünürlükte bir monitör alacaksanız, unutmayın ki ideal görüntü kalitesi için bütün oyunlarınızı da 1600x1200 çözünürlükte oynayacaksınız. Eh, bu da bu çözünürlükte akıcı oyun sağlayabilen, güçlü bir ekran kartı anlamına geliyor. Eğer 19” boyutundan daha büyük bir monitör alacaksanız, ekran kartınızın üst düzey olmasına mutlaka dikkat edin. 6600GT ya da X700, X800GT türü orta düzey kartlar 19” den daha büyük LCD monitörlerde akıcı oyun için yeterli olmayacaktır.

Kullanılan Arabirimler ve Çözünürlük Sınırları


Satın alacağınız LCD monitörün üzerinde iki tür veri girişi olabilir. Bunlardan birisincisi, zaten aşina olduğunuz, VGA monitör girişidir. Bu giriş analog sinyal taşır ve her türlü ekran kartının üzerinde bu tip bir çıkış vardır. CRT’lerde olmayıp, LCD monitörlerde rastlayabileceğiniz diğer giriş tipiyse, sadece dijital sinyal taşıyan DVI bağlantısıdır. Bu bağlantı, ekran kartından LCD monitöre direkt olarak dijital görüntü taşır. Arada Dijital – Analog dönüşümü olmadığından, DVI bağlantı görüntüyü hiç bir bozulma olmadan aktarır.

Bizim tavsiyemiz, mutlaka DVI bağlantı seçeneği de sunan LCD monitörleri seçmenizdir. Çoğu LCD monitör DVI bağlantıyla daha keskin görüntü sunar. Ayrıca DVI bağlantı kullanıldığında görüntü her zaman ekrana tam oturur, ekran ayarları yapmanız gerekmez. Zaten çoğu monitörde DVI bağlantı kullanıldığında menülerdeki ayar seçeneklerinin çoğu devre dışı kalır.Ekran kartının üzerinde hem Analog VGA (mavi renkli) hem de DVI (beyaz) çıkışlar bulunabilir.
Sağdaki resimde DVI kablosunun fiş kısmı görülüyor.
Ekran Ayakları


Kimi LCD monitörün ayağı monitörün hem yüksekliğini, hem de öne arkaya açısını ayarlamaya izin verirken, kimisi hiç bir ayar yapmaya izin vermez. Bu konuya dikkat edin, çünkü ayar olanağı vermeyen monitörler size kullanım sırasında zorluk çıkartırlar, monitörü istediğiniz konuma getirebilmeniz için cambazlıklar yapmanız gerekir. Bizim önerimiz, en azından monitörün öne-arkaya açısını ayarlayabildiğiniz monitörleri tercih etmenizdir.
Ölü Pikseller ve Garanti Koşulları

LCD monitör teknolojisinin baş belası, ölü piksel meselesidir. LCD ekranların yanıp sönen ufak piksellerden oluştuğunu belirtmiştik. Üretim aşamasındaki kusurlardan ötürü, bu pikselerden bir kaç tanesi hiç yanmayabilir, hep yanık kalabilir ya da tüm renkleri oluşturan 3 ana renkteki pikselden biri bozuk olabilir. İlk iki durumda ekranda hep siyah kalan ya da hep beyaz kalan bir nokta gözükür, buna “ölü piksel” denir. Üçüncü durumdaysa, ekrandaki nokta bazı renkleri gösterebilir, bazılarını gösteremez, ya da devamlı olarak kırmızı, mavi gibi bir renkte takılı kalır.. Böyle piksellere yarı-ölü piksel dendiği de olur.

Tahmin edeceğiniz gibi yeni aldığınız ekranın ortasında siyah bir nokta olması pek hoş bir durum değil. Ne yazık ki üretici ve satıcıların bu konudaki politikaları son derece belirsiz. Kimi üretici 7-8 adete kadar ölü pikseli normal sayıp monitörü değiştirmeyebiliyor. Bu konuda geçerli bir ISO standartı var ama firmalar buna uymak konusunda tutarsız. Bizim önerimiz, monitörü almadan önce bu ölü piksel konusunu mutlaka konuşun. Eğer olanak varsa, monitörü görerek alın. Bazı firmalar özellikle yüksek düzey modellerinde sıfır ölü piksel garantisi sunuyorlar, mümkünse böyle modelleri tercih edin. Söylediğimiz gibi, bu konuda firmaların politikaları çok değişken, hele satıcıların bu politikaları kendilerine göre tekrar yorumlamaları işi iyice karıştırıyor. Bu nedenle, monitörünüzü satın almadan önce önleminizi alın. Fazla endişelenmemeniz için şunu da özellikle belirtelim, ölü piksel sorunu gittikçe azalan bir sorun, dolayısıyla ölü pikselsiz bir monitör bulana kadar akla karayı seçeceğinizi düşünmeyin
Görüldüğü üzere LCD paneller sürekli kendilerini yenilemeye devam eden teknoloji ürünleri. Şu anda bile piyasada 3 farklı panel teknolojisi, bunların alt tipleri ve herbirini barındıran onlarca ayrı marka ve model mevcut. Buna rağmen sürekli daha hızlı TN paneller geliştiriliyor, üreticiler ilgi odağı olmuş yeni MVA-PVA panelleri içerecek modellerini duyuruyorlar ve hatta IPS panelleri bile tekrar yarışa s****k için kimi çalışmalar yapılıyor. Tabi şu anki panelleri rafa kaldıracağı söylenen ve çoktandır beklenen OLED ekranlar ve tüm bunlara nispet Canon’un çok yakında piyasaya süreceği heyecan verici SED teknolojisi de cabası.

Şimdi tüm bu karmaşada, bir son kullanıcının kafasının karışıp LCD’lerin henüz olgunlaşmadığı, daha beklemek gerektiği önyargısına kapılmaması işten değil. Halbuki tam tersi; LCD monitörler gerek teknik yönden ihtiyaçları karşılayabilmeleri gerekse alınabilirlikleriyle artık bir ucundan tutup yakalanabilecek ürünler olalı çok bile oldu. Tüm bu olumlu yanlarına göz zevki ve sağlığı açısından sunduklarını da eklersek, LCD monitörleri ister ofis ister en sıkı oyuncu olsun; yeni sistem kuran veya upgrade yapan tüm kullanıcılara çekinmeden önerebiliriz. Doğru model seçimi için satın alırken öncelikle yukarıda saydığımız belli başlı esasları, sonra da inceleme ve son kullanıcı yorumlarını göz önünde bulundurmanız yeterli.
LCD Panel Teknolojisi

Q: Sıvı Kristal Görüntünün anlamı nedir?

A: Bir Sıvı Kristal Görüntü (LCD), genellikle kol saatleri, hesap makineleri, portatif oyun konsolları gibi sayısal cihazlarda optik cihazlardaki ASCII karakterler ve görüntüleri göstermek için kullanılan optik bir aygıttır. LCD, diz üstü ve diğer küçük ebatlı bilgisayarlarda görüntü için kullanılan bir teknolojidir. Işın yayan diyotlar ve gaz plazma teknolojilerinde olduğu gibi, LCD görüntünün katot ışın tüpü (CRT) teknolojisinden daha ince olmasına imkan verir. LCD, LED ve gaz ekran görüntülerinden daha az güç tüketir çünkü bu aygıtlar ışını yaymak yerine bloklama prensibiyle çalışır.


--------------------------------------------------------------------------------


Q: LCDler nasıl yapılmaktadır?
A: LCDler, birbirinden birkaç mikron uzaklaştırılmış iki cam tabakadan üretilmektedir. Tabakalar sıvı kristalle doldurulur ve kapatılır. üst taraftaki tabaka, renk filtresi oluşturmak için bir RGB modeli ile renklendirilir. Daha sonra polarizerler her iki tabakaya sürülür. Bu kombinasyona bazen “cam veya “hücre adı verilir. LCD hücresi, arka ışık, sürücü elektronik ve çerçeve eklenerek bir “modül içerisinde bir araya getirilir.


--------------------------------------------------------------------------------


Q: Polarizasyon nedir ?
A: Polarizasyon parlatmak için ışığın bir yönde yönlendirilmesidir. Işık elektromanyetik bir dalgadır. Elektrik ve manyetik alanlar ışık ışınının yayılma yönüne dik olarak salınır. Bu alanların yönüne “polarizasyon yönü adı verilir. Normal veya polarize olmayan ışınların çeşitli yönlerde alanları vardır; polarize ışığın alanı ise sadece bir yöndedir.


--------------------------------------------------------------------------------


Q: Pasif matris LCDler ve aktif matris LCDler arasındaki fark nedir?
A: Bir LCD bir pasif matris veya bir aktif matris LCD çizgileri ile yapılır. Bir aktif matriste piksel kesişim noktalarında bir transistor bulunmaktadır, bir pikselin parlaklığı için daha az akım gerekir. Bu nedenle bir aktif matris görüntüdeki akım daha sık açılıp kapatılabilir (örnek verecek olursak fare imlecinin ekran üzerinde daha düzgün hareket ettiği görülür). Pasif matris LCD de çizgideki her kesişim noktasında bulunan piksellere sahip olan bir çizgi iletkenleri bulunmaktadır.


--------------------------------------------------------------------------------


Q: Bir TFT LCD Panel nasıl çalışır?
A: TFT LCD panelinin her satır ve sütununda bir veri sürücü ve bir giriş bulunur ve arka arkaya eklenmiştir. Her hücrenin TFT kanalı elektroda bağlanmıştır. Sıvı kristal elementlerin moleküler düzenlenmesi, voltajdan etkilenip etkilenmediklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Işığı sıvı kristal elementlerinin farklı sıralarına göndererek polarize ışığın yönü ve ışık miktarını değiştirir. İki polarize filtre polarize ışık kutbunda dikey olarak düzenlendiğinde üst taraftaki polarize panelden geÖen ışık sıvı kristal moleküllerinin spiral yapısı boyunca 90 derece döner ve alt taraftaki polarize filtreye gider. Voltaj tarafından etkilendiğinde sıvı kristal molekülleri orijinal spiral yapıdan dik olarak düzenlenir ve ışığın yönü 90 derece dönmez. Bu durumda üst taraftaki polarize panelden gelen ışık alt taraftaki polarize panele gitmez.


--------------------------------------------------------------------------------


Q: CRT ile karşılaştırıldığında TFT LCD nin ne gibi avantajları vardır?
A: Bir CRT monitörde, bir tabanca, florsan cam üzerindeki polarize elektronları çarpıştırarak elektronları fırlatır. Bu nedenle CRT monitörleri temel olarak analog RGB sinyalleri ile çalışır. Bir TFT LCD monitör, sıvı kristal panel çalıştırarak bir giriş görüntüsünü gösteren bir cihazdır. TFT, CRT den temel olarak farklı bir yapıya sahiptir: her hücrede bir aktif matris yapısı ve bağımsız aktif elementler bulunur. Bir TFT LCD de iki cam panel bulunur ve bu paneller arasındaki boşluk sıvı kristal ile doldurulmuştur. Hücreler elektronla temas halinde olduklarında ve voltajdan etkilendiklerinde sıvı kristalin moleküler yapısı değişir ve görüntüyü göstermek için, giren ışık miktarını kontrol eder. Bir TFT LCD, CRT ye göre çeşitli avantajlara sahiptir. Çok ince olabilir ve tarama metodu kullanmadığı için titreşim yapmaz.


--------------------------------------------------------------------------------


Q: 60Hz dikey frekans bir LCD monitör en uygun değerdir, neden?
A: Bir CRT monitörün aksine TFT LCD paneli sabit bir frekansa sahiptir. Mesela bir XGA monitörde 1024x3 (R, G, B) x 768 piksel bulunmaktadır ve ilave yazılım olmadan daha yüksek çözünürlük mümkün olmayabilir. Panel, görüntüyü XGA ekranlar için standartlardan biri olan 65Hz dot clock değeri için ayarlamak üzere tasarlanmıştır. Bu dot clock değeri için yatay/dikey frekans 60Hz/48kHz olduğu için, bu monitör için en uygun frekans 60 Hz değeridir.


--------------------------------------------------------------------------------


Q: Ne tür geniş açı teknolojisi bulunmaktadır? Nasıl çalışmaktadır?
A: TFT LCD panel, sıvı kristalin dual kırılmasını kullanarak arka ışık girişini kontrol eden/gösteren bir elementtir. Giren ışığın izdüşümünün sıvı elementin ana eksenine doğru yansıması özelliğini kullanarak giren ışığın yönünü kontrol eder ve ışığı gösterir. Giren ışığın sıvı kristal üzerindeki kırılma oranı ışığın gelme açısına bağlı olarak değişiklik gösterdiği için, bir TFT nin görülme açısı CRT den daha dardır. Genellikle görülme açısı, netlik oranının 10 olduğu noktaya karşılık gelir. Görülme açısını genişletmek için bazı metotlar geliştirilmektedir ve en çok kullanılan yaklaşım bir geniş görülme açısı filmin kullanılmasıdır. Bu film kırılma açısını değiştirerek görülme açısını genişletmektedir. Görülme açısını genişletmek için IPS (In Plane Switching) veya MVA (Multi Vertical Aligned) metotları da kullanılmaktadır.


--------------------------------------------------------------------------------


Q: Bir LCD Monitörde titreşim olmamasının sebebi nedir?
A: Teknik açıdan bakarsak, LCD titreşim yapar fakat bunun nedeni CDT monitörlerden farklıdır ve görülmenin kolay olmasına hiç bir etkisi yoktur. Bir LCD monitörde titreşimin genellikle pozitif ve negatif voltaj arasındaki farktan kaynaklanan belirlenemeyen parlaklık anlamına gelir. Diğer taraftan CRT titreşimi, flüoresan nesnenin açma/kapama faaliyeti görünür duruma geldiğinde insan gözünü tahriş edebilir. Bir LCD paneldeki sıvı kristalin reaksiyon hızı çok daha yavaş olduğu için titreşimin sorun yaratan bu durumu LCD ekranlarda bulunmaz.


--------------------------------------------------------------------------------


Q: Bir LCD monitörde niçin Elektro Manyetik Etkileşim yok denecek kadar azdır?
A: Bir CRT nin aksine LCD monitörde Elektro Manyetik Etki yaratan önemli parçalar, özellikle manyetik alanlar bulunmaz. Aynı zamanda LCD ekranı nispeten daha az güç kullandığı için güç kaynağı son derece sadedir.


Q: Yenileme Oranının LCD için anlamı nedir?
A: Elektron ışınının hızının ekranın üst tarafından alt tarafına hareket etmesinin titreşmeyi belirlediği CRT görüntü teknolojisinin tersine her pikseli kontrol etmek için bir aktif element (TFT) kullanır ve sonuç olarak tazeleme oranı gerÖekte LCD teknolojisine uygulanmaz.
--------------------------------------------------------------------------------


Q: LCD ekranı çiziklere karşı dayanıklı mıdır?
A: Bir koruyucu filtre LCD yüzeyinde kullanılmaktadır ve çeşitli sertliklere karşı dayanıklıdır (yaklaşık 2H kalem sertliğine kadar). Genel olarak panel yüzeyin aşırı şok veya çiziğe maruz kalmaması önerilir. Daha yüksek çizik darbelerine karşı dayanıklı opsiyonel bir koruma filtresi de mevcuttur.


--------------------------------------------------------------------------------

Q: LCD ekranı nasıl temizlemeliyim?
A: Normal temizlemek iÖin temiz, yumuşak ve ince bir bez kullanınız. Kapsamlı bir temizlik için izopropil alkol kullanınız. Etil alkol, etanol, aseton, hekzan gibi çözücüler kullanmayınız.

Alıntıdır...
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Bayrak Şiirleri 400 sayfadır.DestekGüncelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0436950
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Bayrak Şiirleri Hasan Sancak 400 sayfadır.Destek bGenelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0135176
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Kimdir?BiyografiREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5833695
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak, 12 Yıldır ADALET Arıyor!..DEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5339030
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak,400 Sayfalık Şiirlerine Destek BekliyDEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5232782
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın İzmir Evden Eve Nakliyat Tavsiye - EGETUR Nakliyatİzmiregetur23/Haziran/2018-15:50104026
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:5140276
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın YOU PUT ON Them ALL OF WINTER WEATHER LONGERÜniversitemizweinneamy02/Kasım/2017-14:594089
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tenis kursu_Duyurularninest12306/Temmuz/2017-02:4124700
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:4110806
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tijen erdutDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:407628
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın sevda demirbilek hoca hakkında bilgiiiiDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:398937
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın debis ve devamsızlıkDEU YDYninest12306/Temmuz/2017-02:3821623
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:3814783
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:3510341
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,344 Saniyede Yüklendi.