Sipariş Sistemi Sipariş Sistemi  Anasayfa Anasayfa >Serbest Bölge >Güncel
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: midnight express
  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kapalı Konumidnight express

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
meerwee Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge

K.Tarihi: 23/Eylül/2006
Bölüm: Türkçe Öğretmenliği(İÖ)
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 510
Tesekkür: 6
Rep: 10
Mesajın Direkt Linki Konu: midnight express
    Gönderim Zamanı: 16/Şubat/2007 Saat 00:51

Ayşe ARMAN

aarman@hurriyet.com.tr

Alinur Velidedeoğlu’nun Midnight Express savaşı

1999.

8 yıl önce.

Cannes’da "Life is Beautiful" filmi gösteriliyor.

O müthiş film.

Hani sonradan Oscar aldı.

Davetliler arasında reklamcı Alinur Velidedeoğlu da var./_newsimages/2862168.jpg

*

Pırıl pırıl, şahane bir hava.

Güneş, çapkın çapkın göz kırpıyor.

Davetliler, Carlton Oteli’nin plajındalar.

Pek çok milletten insan bir arada.

Alinur’un karşısında kırık ama sevimli bir Türkçe ile konuşan bir Amerikalı var.

Alinur da o gün son derece neşeli, fırsatı kaçırmıyor, espriyi patlatıyor:

"Sevgiliniz güzel miydi?"

"Hayır" diyor Amerikalı en ciddi haliyle, "İsterdim ama Türk sevgilim hiç olmadı..."

"Nasıl oluyor da kendinizi Türkçe bu kadar iyi ifade ediyorsunuz o zaman? Nerede öğrendiniz dilimizi..."

"Hapishanede" diyor adam.

"Ülkenizin hapishanelerinde beş sene yattım..."

Sessizlik.

Alinur soruyor:

"Hapse neden düştünüz?"

"Esrar kaçırıyordum, yakalandım..."

"Allah Allah yaşadıklarınız Midnight Express’in hikáyesine benziyor..."

Amerikalı da, "Benzemiyor, ta kendisi!" diyor.

*

"Dünya küçüktür" dedikleri şey, bu olsa gerek.

Bir reklamcı olarak Midnight Express’in ülkemize verdiği zararın kolay kolay telafi edilemeyeceğine inanan Alinur Velidedeoğlu, hiç aklında yokken, karşısında filmin kahramanı Billy Hayes’i buluyor.

Ne var ki, olayı bizzat yaşayan kişi, yani Hayes, olan biteni filmden çok farklı anlatıyor.

"Bana Türk hapishanelerinde kötü davranılmadı" diyor, "Türkiye’deki cezaevlerini Amerika’dakilere tercih ederim."

Söz konusu filmin, kasten Türkleri karalamak için çekildiğini söylüyor.

En önemlisi de kendisinin öyle şeyler yaşamadığını anlatıyor.

Alinur birdenbire, "Bu bana aktardıklarınız kameraya da söyler misiniz?" diyor, "Madem Türkleri bu kadar çok seviyorsunuz..."

"Hay hay" diyor Hayes, "Ben derdimi dünyaya anlatamadım, belki sayenizde sesimi duyururum..."

Ve Carlton Oteli’nin plajında, Alinur Velidedeoğlu’nun sorularını kamera karşısında yanıtlıyor.

*

Tekrar ediyorum, bunlar tam yedi yıl önce oluyor.

O röportaj, Türkiye’de yayınlanıyor.

Bu tabii Alinur’u kesmiyor, o istiyor ki bu gerçeği, bütün dünya öğrensin.

Bugüne kadar Midnight Express’i izleyip Türkiye hakkında olumsuz fikirlere sahip olanlar, meseleyi bir de olayın kahramanından farklı şekilde dinlesin.

CNN’i, ABC’yi, BBC’yi arıyor.

Söz konusu röportajı ulaştırmak istediğini söylüyor.

Cevap: "Çok teşekkür ederiz ama biz ilgilenmiyoruz..."

Nedense Avrupalı ve Amerikalı hiçbir kanal Hayes’in anlattıklarını yayınlamayı kabul etmiyor.

Oysa Midnight Express, sağda solda gösterilmeye devam ediyor.

*

Ve derken...

Youtube icat ediliyor ve salgın haline geliyor.

Alinur’un aklına da şöyle bir fikir düşüyor.

Eğer bu röportaj Youtube’da yayınlanırsa, herkes izler ve gerçeği öğrenir.

Ve çok "tık" alırsa daha uzun süre yayında kalır ve dünya üzerinde daha çok insan neler olup bittiğinin farkına varır.

Anladınız...

Alinur Velidedeoğlu, Midnight Express hikáyesini kampanyaya dönüştürmek istiyor.

Hepimizin iş edinip, Youtube’a girip o filmi izlememizi istiyor.

Onun bu işten her hangi bir kazancı olacak mı?

Hayır.

O, sadece bu meseleyi gerçekten kafaya takmış biri.

Tutturuk yani.

Bana da o kadar söyledi ki, sonunda gittim seyrettim.

Ve düşündüm.

Haklı aslında, korkunç bir şey bu.

Birinin başından geçenleri, biri çarpıtıyor ya da kendi yorumunu katıyor ve bunun filmini yapıyor.

O film de, senin ülkenin imajı oluyor.

Sen istediğin kadar, "O öyle değildi böyleydi" de...

Midnight Express filminin hikayesi bu.

Bu ülke, milyonlarca dolar para kaybetti o film yüzünden.

Bir türlü doğrultamadığı bir imajı oldu.

Düşünsenize, geçenlerde Abdullah Gül Washington’a gitti, o gün bile film gösterildi. Milyonlarca Amerikalı filmi tekrar izledi. Şimdi o gece Midnight Express’in yayınlanması önceden planlanmış mıydı bilemem ama siz sonuca bakın. Hangi yabancıyla tanışırsanız tanışın, bildiği birkaç şey vardır ülkemiz hakkında: Göbek dansı, şiş kebap, Ayasofya, İstanbul ve Midnight Express...

Bu film yüzünden bozulan imajımızı tersine çevirebilir miyiz bilmiyorum ama olayın "esas oğlan"ını da bir dinlesek diyorum.

Meraklılar için, Youtube’a girin, Alinur ya da Midnight Express yazın röportaj çıkıyor.

İzleyin...

Bir katkınız olsun...
ingilizce
türkçe altyazılı

Düzenleyen meerwee - 16/Şubat/2007 Saat 00:52
[IMG]http://img134.imageshack.us/img134/3530/116091429135079ny7.gif" />
tesekkür edenler: gissem
zübük Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge

K.Tarihi: 05/Mayıs/2006
Bölüm: İktisat
Gönderilenler: 488
Tesekkür: 39
Rep: 71
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16/Şubat/2007 Saat 01:06

İt olalı bi av tuttu derler ya. Ayşe ARMAN da yazı yazmış. :)

Teşekkürler.
Değer mi lan bi kevaşeye?
gissem Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

K.Tarihi: 12/Şubat/2007
Gönderilenler: 284
Tesekkür: 81
Rep: 216
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16/Şubat/2007 Saat 01:18
mükemmel ya. .hemen youtube girip videoların hepsini tek tek puanlandırdm.(5 yıldız verdim tabiki deWink) yorum da yazıcaktım ama email adresimle ilgili ufak bi problem olduğu için yazamadım.Mutlaka herkes girsin, siteye üyeyse puanlandırsın ve/veya yorum yazsın.İngilizce olanları tercih edin ama izlemesenizde hepsine birer kez tıklamanız yeterliWink paylaşımın için saoll merve Clap
Karla karışık yağar hüzün,üstüm başım hep uzun kollu,benden iyi bilirsin anlatmama lüzum var mı..Gözlerim senden sonra hep parçalı bulutlu,sende baksan görürsün,bakmaya yüzün var mı? ?
yemyeşil Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 22/Aralık/2006
Bölüm: İngilizce Öğretmenliği
Gönderilenler: 1221
Tesekkür: 94
Rep: 237
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20/Şubat/2007 Saat 05:40
bugün de tıklayın.
www.deuforum.com
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Bayrak Şiirleri 400 sayfadır.DestekGüncelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0427758
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Bayrak Şiirleri Hasan Sancak 400 sayfadır.Destek bGenelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0126677
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Kimdir?BiyografiREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5825217
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak, 12 Yıldır ADALET Arıyor!..DEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5329709
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak,400 Sayfalık Şiirlerine Destek BekliyDEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5224457
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın İzmir Evden Eve Nakliyat Tavsiye - EGETUR Nakliyatİzmiregetur23/Haziran/2018-15:5077035
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:5131906
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın YOU PUT ON Them ALL OF WINTER WEATHER LONGERÜniversitemizweinneamy02/Kasım/2017-14:593885
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tenis kursu_Duyurularninest12306/Temmuz/2017-02:4124055
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:4110668
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tijen erdutDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:406124
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın sevda demirbilek hoca hakkında bilgiiiiDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:398835
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın debis ve devamsızlıkDEU YDYninest12306/Temmuz/2017-02:3819880
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:3814694
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:359946
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0,469 Saniyede Yüklendi.
e-ticaret sitesi izmir online siparış programı