Sipariş Sistemi Sipariş Sistemi  Anasayfa Anasayfa >Serbest Bölge >Güncel >Dünyadan Haberler
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: avrupa komisyonu referandum yorumu
  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 

avrupa komisyonu referandum yorumu

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
sir_baracuda Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
izmir

K.Tarihi: 25/Şubat/2006
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 911
Tesekkür: 131
Rep: 392
Mesajın Direkt Linki Konu: avrupa komisyonu referandum yorumu
    Gönderim Zamanı: 10/Eylül/2010 Saat 19:26

Avrupa Komisyonu Referandum Yorumu


Avrupa Birliğinden evete iki çekince
 
Avrupa Komisyonu, Türkiye’de anayasa paketi konusunda endişelerini kendilerine aktaran aydınlara bir mektupla yanıt verdi
AVRUPA Birliği’nin (AB) yürütme organı olan ve AB’nin en güçlü kurumlarından biri olan AB Komisyonu Türkiye’de referandum kararı alınmasından hemen sonra Temmuz’un başında sandıkta “Evet” oyu kullanılması çağrısı yapmıştı. AB Komisyonu sözcülerinden Ferran Tarradellas Espuny, “Anayasa değişikliği paketinin olumlu adım olduğu inancımızı, Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından da korumaya devam ediyoruz” demiş ve paketin AB’nin yıllardır İlerleme raporlarında ve Katılım Ortaklığı Belgesi’nde vurguladığı Türkiye’nin noksanlarına çözüm ürettiğini belirtmişti. Bu açıklamanın ardından aralarında Binnaz Toprak ve Osman Kavala’nın da bulunduğu bir grup aydın Komisyona bir mektup göndererek, “Neden evet oyunu destekliyorsunuz?“ diye sordu. Komisyonun cevap mektubu dün Binnaz Toprak’a hitaben yazılan ve AB Komisyonu Genişleme Dairesi Genel Müdürü Micheal Leigh imzasıyla yayınlanan bir metinle geldi. İşte AB’nin referandum konusundaki değerlendirmeleri:

* AB’ye aday olan ülkelerdeki gelişmeleri takip etme görevimiz gereğince Türkiye’deki anayasa değişiklik paketini derinlemesine inceledik. Değerlendirmemizi Türkiye’nin Kasım ayındaki İlerleme Raporu’nda vereceğiz. 

* Bu reformların kabul edilmesi durumunda, ileriye yönelik atılmış doğru adım olacağını düşünüyoruz. Ancak bu reform paketinin öncesinde siyasi yelpazede ve sivil toplumda geniş bir uzlaşı süreci yaşanmamış olmasını üzüntüyle karşılıyoruz. 

* Sonuç olarak bu değişikliklerin sahada doğru uygulanması durumunda gerçek etkisini ve başarısını göstereceğini düşünüyoruz. Komisyon bunu çok yakından takip edecektir. 

* Paketin içinde yer alan maddelerin çoğunluğu AB’nin her yıl yayınladığı ilerleme raporlarında ve Türkiye’nin üyelik yol haritasını çizen Katılım Ortaklığı Belgesi’nde bahsedilen sorunlara çözüm üretmektedir. 

* Ombudsmanlık kurumunun kurulması, askeri mahkemelerin yetkilerinin sadece askeri konularla sınırlandırılması, kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler için pozitif ayrımcılık ilkesinin getirilmesi, memurlara toplu sözleşme ve toplu pazarlık hakları verilmesi AB’yi sevindiren gelişmelerdir. 

* Paket içinde en hassas konu HSYK olarak görünüyor. Değişikliklerle HSYK tabanı genişletiliyor, akademi, barolar ve ilk derece mahkeme hakimleri de bu yapıya ekleniyor dolayısıyla AB’nin yıllardır öncelik olarak tespit ettiği gibi yargı bütün olarak daha da temsili bir kimlik kazanıyor.

* Buna ek olarak hakimler ve savcıların performansını değerlendiren adli müfettişler bundan böyle Bakan’a karşı değil, HSYK’ya karşı sorumlu hale getiriliyor. 

* Ancak, pakette iki noktada ihtiyatlı olunması gerekiyor. Bunlar HSYK’ya Adalet Bakanı’nın başkanlık etmesi ve ve HSYK’nın teftiş yetkilerinin Adalet Bakanı’nın onayına bağlı hale getirilmesi. AB Genişleme Komiseri Füle’nin de defalarca belirttiği gibi değişikliklerin AB standartlarına uygun şekilde uygulanması bizim de yeni oluşacak HSYK’nın bağımsız, tarafsız ve kuvvetler ayrılığı ilkesine uygun şekilde hareket edip etmeyeceğine yönelik kararımızı belirleyecek. 

* Bu çekincemiz paketin diğer maddeleri için de tabii ki geçerli. Maddelerin başarısı gerçek hayatta nasıl uygulandığına bağlı olarak görülecektir. 

* Hiçbir muhalefet partisinin pakete “evet” oyu kullanmadığı düşünülürse 12 Eylül sonrasında Türk toplumunda paketin uygulanması sırasında daha fazla köprüler kurulduğunu görmeyi umuyoruz. 

* Referandum yolun sonu olmayacak. Komisyon bunu doğru yönde atılmış bir adım olarak görüyor. 13 Eylül’de de Türkiye, reform çabalarını sürdürmeli, vatandaşlarının haklarını genişletmeye devam etmeli, ve AB kriterlerine uymalıdır.

AB Komisyonu: Endişe duyuyoruz

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle’nin sözcüsü Angela Filote, Türkiye’den bir grup aydının anayasa paketiyle ilgili endişelerini dile getiren mektubuyla ilgili bir soru üzerine “Türkiye’de ateşli bir tartışma yaşanıyor. Türkiye içinde devam eden bu tartışmaya müdahil olmak istemiyoruz. Türk vatandaşlarının 12 Eylülde yapacağı özgür tercihe bütünüyle saygılıyız ve bu tercihi etkilemek istemiyoruz” dedi. Filote, AB’nin referandum kampanyasının “diyalog ve karşılıklı saygı ruhu içerisinde” yürütülmesini istediğini belirterek, “Paketin içeriğiyle ilgili tutumumuz değişmedi. İçerik olarak bu reform paketinin doğru yönde atılmış adım olduğuna inanıyoruz” dedi. Filote, ombudsmanlık kurumunun getirilmesini, askeri mahkemelerin görev alanının kısıtlanmasını, korunmaya muhtaç toplum kesimleri için pozitif ayrımcılık getirilmesini ve memurların haklarının artırılmasını örnek gösterdi. Sözcü “Sayın Fule daha önce de yargı sisteminin AB standartlarına taşınmasının ardından bağımsızlık ve tarafsızlığı hakkında karar verebileceğimizi söylemişti. Anayasa paketinin hazırlanırken siyasi arenada ve toplumda genişçe tartışılamamış olmasından da üzüntü duyuyoruz. Ayrıca referandum kampanyasında hükümet yetkililerinin bile dahil olduğu polemiklerden endişe duyuyoruz. Demokrasilerin kilit şartı, insanların görüşlerini özgürce dile getirerek herhangi bir tepki korkusu duymadan kendilerince en iyisi için oy verebilmeleridir” dedi.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Bayrak Şiirleri 400 sayfadır.DestekGüncelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0437270
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Bayrak Şiirleri Hasan Sancak 400 sayfadır.Destek bGenelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0135484
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Kimdir?BiyografiREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5834004
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak, 12 Yıldır ADALET Arıyor!..DEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5339369
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak,400 Sayfalık Şiirlerine Destek BekliyDEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5233086
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın İzmir Evden Eve Nakliyat Tavsiye - EGETUR Nakliyatİzmiregetur23/Haziran/2018-15:50104970
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:5140580
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın YOU PUT ON Them ALL OF WINTER WEATHER LONGERÜniversitemizweinneamy02/Kasım/2017-14:594095
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tenis kursu_Duyurularninest12306/Temmuz/2017-02:4124720
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:4110810
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tijen erdutDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:407639
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın sevda demirbilek hoca hakkında bilgiiiiDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:398942
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın debis ve devamsızlıkDEU YDYninest12306/Temmuz/2017-02:3821637
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:3814787
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:3510354
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,375 Saniyede Yüklendi.