Sipariş Sistemi Sipariş Sistemi  Anasayfa Anasayfa >Serbest Bölge >Güncel >Köşe Yazıları
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Üç seçenek...(Ahmet Altan)
  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 

Üç seçenek...(Ahmet Altan)

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
sir_baracuda Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
izmir

K.Tarihi: 25/Şubat/2006
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 911
Tesekkür: 131
Rep: 392
Mesajın Direkt Linki Konu: Üç seçenek...(Ahmet Altan)
    Gönderim Zamanı: 13/Aralık/2009 Saat 18:00
Bu ülkede tahminen yirmi milyon Kürt ve elli milyon Türk yaşıyor. 

 

KUM SAATİ

 

Ahmet Altan

 
E-Mail Gönder
 
 
Bu iki grubun ilişkilerini belirleyecek üç seçenek var. 

Türkler ve Kürtler ayrılırlar, toprak paylaşılır. 

Türkler ve Kürtler birarada ama sürekli çatışarak, savaşarak, kan dökerek yaşarlar. 

Türkler ve Kürtler, birarada, herkesin eşit olduğu, kimsenin ırkından dolayı ikinci sınıf vatandaş sayılmadığı bir düzende yaşarlar. 

Benim görebildiğim kadarıyla dördünce bir seçenek yok. 

Kürtlerle Türkler bu üç ihtimalden birini seçecekler gelecekleri için. 

Ayrılmak isteyebilirler. 

Bugün Türklerin arasında da, Kürtlerin arasında da “ayrılalım” diyenler var, bunu açıkça yazanlar da çıkıyor. 

“Bir referandum yapalım, bu ilişkiyi koparalım” diyorlar. 

Bu mümkün. 

Mutsuz birliktense, mutlu ve hoşnut bir ayrılık evladır. 

Çeklerle Slovaklar, anlaşıp ayrıldılar, Belçika’da ayrılık konuşuluyor, bildiğim kadarıyla Kanada’da, İtalya’da, İspanya’da “ayrılıkçı” partiler varlıklarını sürdürüyor. 

Ama bunu “çatışma” sürerken gerçekleştiremezsiniz. 

Silahlar patlarken, “ayrılık” ancak silahla olur. 

Büyük bir “iç savaş” yaşanması gerekir. 

Görebildiğim kadarıyla Kürtlerin de Türklerin de arasında böyle bir “iç savaş” felaketinin yaşanmasını isteyenler çoğunluğu oluşturmuyor. 

PKK bile “biz ayrılmak istemiyoruz” diyor. 

Görünür bir gelecekte “ayrılma” ihtimali yok. 

İkinci seçenek, birarada ama sürekli savaşarak yaşamak. 

Yirmi beş yıldır sürdürdüğümüz durum bu. 

Bu çatışmada elli bin insanımızı kaybettik, ülkenin yüzlerce milyarlarca doları gitti, çok acı çektik. 

Üç seçenek içinde en kötüsü, en sancılısı bu ve biz bunu tercih ettik. 

Şu anda MHP, CHP, PKK ve devletin bir bölümü bu durumun aynen sürmesini istiyor. 

MHP ve CHP “barış” ihtimaline açıkça karşı çıkarak, PKK, barış ihtimali belirdiğinde Reşadiye baskınını yaparak “pozisyonlarını” belirliyorlar. 

Bu çatışma halinin, Türk ve Kürt halklarına bir yararı yok. 

Acıdan başka hiçbir sonuç vermiyor bu çatışma. 

Zaten CHP ve MHP, bu çatışmanın nasıl toplumsal bir yarar sağlayacağı konusunda tek kelime etmiyorlar. 

Sadece, “herkes Türktür, Kürtlerin Kürt olduğunu kabul etmek ülkeyi böler” diyorlar. 

Böyle diyorlar ama “bölünmemiş” bu ülkenin güneydoğusuna gidemiyorlar, Güneydoğu’da bir miting yapamıyorlar, Kürtlerden tek oy alamıyorlar ve bölgesel “Türk partileri” haline geliyorlar. 

Bir yandan “bölünmeyelim” diyorlar ama bir yandan da sadece “Türklerden” ve belli bölgelerden oy alan partiler haline gelerek “siyasi bir bölünmüşlüğü” fiilen yaşıyorlar. 

“Bölünmeden bölünmek” gibi bir tuhaflığı bizzat kendileri yaratıyorlar. 

PKK ise hem “ayrılığa” karşı çıkıyor, hem de “barışa” karşı çıkıyor. 

Hem ayrılmayacağız, hem barışmayacağız. 

Ne yapacağız peki? 

Sürekli çatışacağız, sürekli savaşacağız, sürekli birbirimizi öldüreceğiz. 

Bunun Kürt ya da Türk halkına faydası ne? 

Biz, barışı torpilleyen Reşadiye baskınını eleştirdik diye PKK bizi tehdit ediyor, Taraf’a Güneydoğu’da boykot uygulamaya çalışıyor, bazı PKK sempatizanları ağır mektuplar gönderiyor ama henüz tek bir kişiden bile “Reşadiye baskınının Kürt halkına nasıl bir yarar sağladığını” anlatan bir mektup almadım. 

PKK bizi tehdit etmeyi bıraksın da bu baskından sonra yaşadığı hayal kırıklığıyla ağlayan kendi insanlarına bu “baskının” yararlarını anlatsın, anlatabiliyorsa. 

Üçüncü seçenek birarada barış içinde yaşamak, eşit hakların “anayasal” güvenceye kavuşması, demokratik bir düzen kurmak, hukuku yerli yerine oturtmak. 

Bugün birçok insan “barışı” savunmakla, “AKP’yi savunmayı” eşanlamlı görüyor. 

Çünkü ne yazık ki AKP’den başka “barış sürecine” sahip çıkan bir kitle partisi yok. 

AKP’den başka kimse barış sürecine sahip çıkmazsa, AKP de barış önerisinin sahibi olur, bundan hoşlanmıyorsanız AKP’nin bu konudaki eksikliklerini giderecek bir barış projesiyle ortaya çıkarsınız. 

Hem bir “barış projeniz” olmayacak, hem de “bu projeye AKP sahip çıkıyor, onun için ben barışa karşıyım” diyeceksiniz. 

Bu sahtekârlıktır, savaş isteyenlerin bulduğu saçma sapan bir bahane olmaktan öteye gitmez. 

Bugün herkes bu üç seçenekten birini seçip, net bir şekilde tavrını açıklamalı bence. 

Ben üçüncü seçenekten yanayım, insanların birarada, mutlu ve eşit yaşamasını isterim ama Kürtlerle Türkler “illa ayrılalım” derse buna da benim kişisel bir itirazım olmaz. 

En berbatı ise bence ikinci seçenektir çünkü bu seçenek “ölüm” demek, “acı” demek. 

İkinci seçeneği tercih edenlerin “insanların ölümünden” mutlaka bir çıkarları vardır. 

O “çıkarın” ne olduğunu gördüğünüzde tarafınızı seçmeniz de kolaylaşır.
yasakbölge Açılır Kutu Gör
Mod Asistanı
Mod Asistanı
Simge
Ege Üniversitesi

K.Tarihi: 01/Eylül/2009
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 2333
Tesekkür: 137
Rep: 321
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13/Aralık/2009 Saat 21:12
benim ülkemin topraklarına el bile sürmesinler de istedikleri yere ayrılsınsan...ırak orada...bu ülkeyi, bölmek isteyen herkes istediği yyere gidebilir...dolayısıyla birinci ihtimali değiştirmek gereklidir...toprak filan paylaşılmaz...Türkiye Cumhuriyeti içindeki bir avuç toprak bile kimseye verilmez...!!!

Ege Üniversitesi
Anstand Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge
Тракия!!!

K.Tarihi: 28/Ekim/2008
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 4940
Tesekkür: 704
Rep: 1542
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13/Aralık/2009 Saat 21:45
Bir kere yazar bir çok noktayı es geçmiş,kapatılan dtp ile akp arasında pek bi fark yok,zaten akp nin açılım diye izleyebileceği bir yolu bile yok,şu an ülke zifiri karanlıkta farkları yanmayan ve yoldan çıkmış bir araç gibi,nereye gideceği muamma,şu an için ileride bir gün ışığı görebiliyorum diyenler kahinlikten başka bir şey yapmıyorlar,zira orta da ne gidilecek ışık ne de ışık olsa bile bir yol var,belkide ışık uçurumun ötesinde ama şu an ki açılım bir sağır,dilsiz,kör ve aynı zamanda akli dengesi olmayan birinin hiç bir yardım olmadan bir anayolda karşıdan karşıya tamamen içgüdülerine bağlı olarak geçmesinden çok da farklı değildir,zira neyin ne oldugu belli değil,daha isim bile belli değil,Kürt açılımı demokratik açılım vs...

Şimdi yazıyı yazan Ahmet Altan demiş ki 50 Milyon Türk ve 20 Milyon Kürt vardır diye.Birincisi hani herkes Türk değildi,Kürtlere Türk denildiği zaman verilen tepki Lazlar,Osetler,AbhazlarGürcüler,Yahudiler,Rumlar vs.. gibi grupları direkt olarak Türk olarak görünce çıkmıyor,bu sadece Altan için değil tüm sosyal şoven çevre içinde geçerli.İkincisi 20 Milyon Kürt demek çok hatalı ve kafadan sallama bir sayıdır,nedenine gelince 2006 da yapılan sayımda 13 Milyon Kürt vardı,3 sene içinde bu rakamın 20 Milyona fırlaması imkansız hadi fırladı diyelim,bu Kürt nüfusunun içinde önemli sayıda bir Zaza ve hatta Alevi Türkler vardır,daha Süryanilerden,Araplardan ve diğer azınlıklardan bahsetmiyorum bile.Şimdi bu sözde demokratik şoven Kürtçüler,AKP liler söz konusu herkes Türk'tür oldugunda ağız birliğince hayır biz değiliz derken,öteki kitleleri nasıl da hemen Kürtlerştiriveriyorlar şaşmamak elde değil.

Gelgelelim seçeneklere,4. 5. maddeleri de ekleyebiliriz fantastik düşünürsek,ama şu var ki Kürtlerin bölünme talebi yoktur deniyor,pkk bile bölünmek istemiyor deniliyor,bir kere pkk nın b,ir siyaseti yok,ne yaptıklarını kendileride bilmiyorlar,şimdi Reşadiyede'ki hain saldırıya pkk ya yakın siteler tarafından şöyle deniyor,bu olayı pkk dan kopmuş bir grup üstlenmiştir,beritan isimli üye ve dtp nin kapatılma davası yüzünden olmuştur deniyor,bu sözler bizzat kandile ait aslında.Zira aynı pkk mayınlı saldırılar için de yönetim dışında kalanlar tarafından yapılmıştır dendi.Şimdi o halde her fırsatta biz güçlüyüz asarız keseriz diyen pkk kendi içine dahi hakim olabiliecek bir güce ve örgütleşmeye sahip değildir.O halde pkk nın bir ciddi gücü yoktur,zaten pkk nın dirilme dönemi de ne tesaqdüfse akp dönemine geliyor,bir de gene ne tesadüfse Reşadiye'deki olayı akp pkk nın yapmadıgını savunuyor,bu arada ise ergenekon ve jitem çökertilirken pkk nın nasıl da 99 da tabiri caizse beli kırılan pkk nın yeniden doğruldugunu goruyoruz,hatta 30 tane inen pkk lıya sevinenler,barış umuduyla tutuşan halk 800 kişinin pkkya (aslında hpg desek daha dogru ama uzun uzun yazamayacagım araştırmak işsteyen araştırsın tabii ki)katıldıgını bilmiyor ve akp nin iyi bi iş çıkardıgını ve pkk nında en sonunda barışa yanaştığını sanıyor.Maalesef ki orta da bir baırş söz konusu değil,zaten mantıklı düşünüldüğünde pkk sadece Türkiye'de faliyet gösteren bir terörist oluşum değil,bu oluşum aynı zamanda K.Irak,Suriye ve İran'da da faaliyet gösteriyor.Denilebilinir ki ben Suriye'de hiçç pkk saldırısı duymadım,ama opkk nın iç çatışmalarının Suriyeli ve Türkiye'li gruplar arasında oldugunu biliyoruz,İran'da zaten pjak var ve K.Irak ise zaten merkezleri asyılır,o halde bu 4 bilinmeyenli denklemde bir bilinmeyenin bulunması diğer 3 bilinmeyeni de ortaya çıkarmaz,o yüzden pkk nın bitmesi sadece Türkiye'nin(demokratik yolları kasıt ediyorum)elinde değildir,bölge ülkeleri yıllarca Türkiyeye karşı kullandıkalrı pkk dan kurtulmak istiyorlarsa ortak bir çözüm olmalı ve bu çözümler bölgeyi kaosa götürebilecek bugun kü Türkiye'deki gibi kıytırık açılımlar da olmamalıdır.Bölgenin ihtiyacı refah ise bir İspanya ya da İrlanda modeli gibi devşirme modellere ihtiyaç yoktur,zira bölge ihtiyaçları bölgeden bağımsız ırak bir yerden karşılanamaz.

Barış...Barışı iki şeyle elde edebilirsiniz ya diyalogla ya savaşla.25 yıldır alınamayan bir çözüm ve ölen onbinler var.O yüzden diyalog olmaldır.Ama diyaloguda akp ve dtp başaramadılar,ve pkk zaten diyalog yapamayacak kadar uzun süredir dagda oldugu için yaban hayvanları kıvamındalar,sadece öldürmekten anlarlar ve ölmekten.Halklar OHAL döneminde bile bu kadar düşman değilken artık birbirlerini öldürmeye başlıyorlar,.

Sonuç olarak açılım bir fiyaskodur,insanlar evden işe giderken bile belli bir planları vardır,plansız içgüdüsel davranışların sonu karanlıktır,zira hayvanlar bile plansız iş yapmıyorlar,bu yüzden akp oy için yaptıgı açılım herhangi bi temeli olmadıgı için veli göçerin apartmanları gibi dandik oldugu icin dagıldı gitti,umut ediyorum ki bu kaosu atlatacaktır Türkiye.


Düzenleyen Anstand - 13/Aralık/2009 Saat 21:49
Mér Rézas!!все хотят знать правду!!
tesekkür edenler: yasakbölge
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Bayrak Şiirleri 400 sayfadır.DestekGüncelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0431519
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Bayrak Şiirleri Hasan Sancak 400 sayfadır.Destek bGenelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0130196
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Kimdir?BiyografiREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5828712
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak, 12 Yıldır ADALET Arıyor!..DEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5333558
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak,400 Sayfalık Şiirlerine Destek BekliyDEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5227866
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın İzmir Evden Eve Nakliyat Tavsiye - EGETUR Nakliyatİzmiregetur23/Haziran/2018-15:5088129
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:5135342
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın YOU PUT ON Them ALL OF WINTER WEATHER LONGERÜniversitemizweinneamy02/Kasım/2017-14:593966
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tenis kursu_Duyurularninest12306/Temmuz/2017-02:4124334
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:4110733
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tijen erdutDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:407311
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın sevda demirbilek hoca hakkında bilgiiiiDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:398880
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın debis ve devamsızlıkDEU YDYninest12306/Temmuz/2017-02:3821067
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:3814734
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:3510146
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,330 Saniyede Yüklendi.