Sipariş Sistemi Sipariş Sistemi  Anasayfa Anasayfa >Serbest Bölge >Genel >Tartışma
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: AKP, DTP'yi rakip görmesin
  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

AKP, DTP'yi rakip görmesin

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
Tesekkür: 34
Rep: 50
Mesajın Direkt Linki Konu: AKP, DTP'yi rakip görmesin
    Gönderim Zamanı: 13/Mart/2009 Saat 09:35

AKP, DTP'yi rakip görmesin

Gazeteci Oral ÇALIŞLAR:Kürtlerin şu anda temel sorunu kimlik sorunudur

• Başbakan Erdoğan DTP'yi 'Bunlar kimlik siyaseti yapıyorlar' diye eleştiriyor. Ama Kürtlerin şu anki temel sorunu kimlik sorunu.

• Siz bu talepleri görmezden gelirseniz, sizin bu kimliği önemsemediğiniz anlamına gelir. Kimlik talebini reddederek AKP büyük bir yanlışlık yapmıştır.

• Bölge'de daha önce bir sürü milletvekili çıkaran CHP, şimdi yok. Bu Kürtlerin kimlik taleplerinde ne kadar haklı olduklarını gösteriyor.

• (AKP Bölge'de almayı hedeflediği yerleri almadığı gibi oy oranı düşse) Bu çok iyi bir şey olurdu. AKP, Kürt kimliği ile ilgili yaptığı işlerin yanlış olduğunu görürdü.

Ahmet Türk'ün Meclis'te Kürtçe konuşmasının ardından Genelkurmay'ın yargıyı adres göstermesi ile siyasetin üzerinde askerin vesayeti yeniden tartışma gündemine girdi. Ergenekon davasıyla beraber Türkiye'de sivil inisiyatifin öne çıktığını, askerin geri plana çekildiğini savunan Radikal gazetesi yazarı Oral Çalışlar ile Ergenekon davasını, siyaset-asker ilişkisini, DTP ve AKP arasındaki rekabeti, Kimlik siyasetini ve seçimleri konuştuk. DTP'nin yaptığı kimlik siyaseti nedeni ile Türkiye için avantaj olduğunu söyleyen Çalışlar AKP'nin DTP'yi rakip olarak değil, çözüm için avantaj olarak görmesi gerektiğini belirtiyor.

Asker Türkiye siyasetinin neresinde duruyor?

Şimdi askerin Türkiye siyasetindeki yeri demokratik bir ülkede olmayan bir yerde bulunuyor. Askerin ülke güvenliğini sağlamak dışında başka bir görevi yok. Ama yüzyılımızın bütün siyasi dönemeçlerinde siyasete müdahelesi söz konusu. Bu müdahelelere toplumda olmazsa bile politik çevrelerce bir meşruiyette kazandırıldı. Şimdi bu meşruiyet AKP iktidarı ile birlikte sıkıntı yaşamaya başladı.

Niçin?

Çünkü şimdiye kadar siyaseti dizayn eden asker bu kez siyaseti dizayn edemez hale geldi. Hem iç dengeler hem uluslararası ilişkilerde bugün yaşanan gerçekler askere siyaseti eskisi gibi dizayn etme imkanı vermiyor. Bunun tipik örneği 27 Nisan bildirisi. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı olmasını, bildiri sahipleri 22 Temmuz seçimlerinde kaybetti. O cumhuriyet mitinglerinin hepsi belli ki Ergenekon davasında tutuklananların organizasyonuydu. Türkiye'yi sıkıştırarak askerin önplana çıktığı ve AKP'nin kaybettiği bir plan yaptılar. Bir mühendislik planı yaptılar fakat bu mühendislik planını toplum AKP'ye yüzde 46.7 oy vererek reddetti, askeri teşebbüsleri bertaraf etti.

Toplumun AKP'yi seçmesinin nedeni askerin artık siyasete müdahelesini istememesi mi?

Şimdi bütün araştırmacılar şunu söylüyor: Eğer asker 27 Nisan'da bu bildiriyi yayınlamasaydı, AKP'nin oyları yüzde 46.7'ye çıkmazdı. Yani asker bildiri yayınlayıp AKP'yi tamamen diskalifiye edeceğine ilişkin çağrı yapınca, Cumhuriyet mitinglerinde kışkırtınca toplum da yeter artık benim irademe müdahele ediyorsun diyerek bir cevap verdi. Askerin niye darbeyi beceremediğinin nedenleri tartışılabilir. Nedenlerin bir tanesi ülke içindeki dengeler ise bir tanesi de uluslararası dengeler. Artık Batı Türkiye'de askerlerin siyasete bu kadar müdahele etmesini istemiyor. Bunun kendi çıkarlarını ve bölgedeki dengeleri daha olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor. Özellikle ABD çok sıcak bakmıyor.

Yani Türkiye'de askerin siyasete müdahelesi bitti mi?

Yüzde yüz müdahelesi bitti demek kolay değil, özellikle Güneydoğu'daki çatışmalar askeri ayakta tutuyor. Özellikle çatışma ortamı, savaş ortamı askere her zaman bir inisiyatif kazandırıyor. Onun için ordaki sorun belli bir yumuşama kazanmadığı sürece, asker siyaseti belirlemede bir rol oynayacaktır. Şu an askeri aktif kılan şey, Kürt sorununun çözülememesidir. Ama şu da var, artık hiç birşey eskisi gibi değil. Her istendiğinde darbe yapılamayacağı Ergenekon davasıyla açığa çıktı. Darbe girişimlerinde bulunan o generallerin hapishaneden kurtulabilmek için, hastanelere gidebilmek için kafalarını duvarlara vurması, Türkiye'deki militarist güçlerin bir şekilde kafalarını duvarlara çarpmaya başladıklarını gösteriyor.

Yani artık Türkiye'de askerin siyaset dışına çekildiğini mi düşünüyorsunuz?

Tabii Türkiye'de asker siyaset ilişkisi hala sağlıklı değil. Ve hala demokratik bir ülkede olması gereken düzeyde değil. Düşünün, Ahmet Türk Meclis'te Kürtçe konuşma yapıyor, gazeteci arkadaşlarımız gidip Genelkurmay'a 'siz buna ne diyorsunuz' diye soruyor. Şimdi onları ne ilgilendirirki değil mi? Onlar sonuçta devlet memuru. Ahmet Türk ise vatandaşın oyları ile seçilmiş millet meclisi mensubu. Ahmet Türk zaten statü olarak genelkurmayın üstünde bir yerde, ama bizdeki anlayış hala genelkurmayı Ahmet Türk'ün üstünde gördüğü için kalkıp soruyor. O da kalkıp savcılar harekete geçmeli diyor. Bu da asker ve siyaset ilişkisinin hala sağlıklı omadığını gösteriyor.

Askerin siyasete müdahelesinde medya da zemin sunuyor aslında

Gazeteciler alışmışlar askerden siyasi mesaj almaya. Sonuç olarak sen bir devlet memurusun, öteki ise bu halkın temsilcisi bir milletvekili ama biz bunu daha kavramış değiliz. Demokratik bir ülkede böyle bir şey olamaz. Bu sakatlık medyadan gelmiyor bizim kafamızda asker-siyaset ilişkisi oturmuş. Ahmet Türk mevkii olarak genelkurmayı görevinden alabilecek bir makamda duruyor. İsterse o askeri görevden aldırabilir. Ama Türkiye'de asker-siyaset ilişkisi daha sağlıklı değil.

Ahmet Türk bunu yapsa ne olur?

Yapsın, bu onun hakkı. Bir parti lideri, Meclis'te grubu var. Gidip Savunma Bakanlığı'na asker siyasete müdahele ediyor diyebilir. Bu onun yasal hakkı. Böyle bir makama sahip ama sanki asker gidip Ahmet Türk'ü yargılayacak gibi bakıyoruz, bu da bir gerçek tabii. Türkiye'de bu sorun çözülemedi.

Bu durum askerin halen çok etkin olduğunu göstermiyor mu?

Hayır, Türkiye'nin sivil iradesinin askerin üstünde olduğu kanaatindeyim. 22 Temmuz'dan bu yana gelişen süreç içerisinde asker-sivil hiyerarşisinde sivillerin lehine olumlu gelişmelerin yaşandığı kanaatindeyim. Yani sivillerin inisiyatifinin arttığını düşünüyorum.

Ergeneokon davasından bahsettiniz. Niçin bu dava, Bölge'deki olayları da ele almıyor?

Toplumda çözüm isteği devletin içinde bir ağırlık oluşturmalı. Güneydoğu'daki olaylar yeni bir boyuta uzanıyor. Yani keyfi bir şekilde insanları evlerinden alıp öldüren bir çete vardı. İşte oraya doğru ufak ufak uzamaya başladı dikkat ederseniz. İşte Abdulkerim Kırca'nın intiharı savcıların soruşturmalarıyla bazı cinayetler yavaş yavaş ortaya dökülüyor. JİTEM'le ilgili dosya, bunlardan hesap sorulması gösteriyor ki adım adım ciddi bir şekilde yürürse iş oralara da gider. Bu durumun ele alınması da ne var ki demokratik güç ve irade meselesidir. Burada da Ergenekon davasına sahip çıkması gereken birçok kesimin bunun karşısında durduğunu da üzülerek söylüyorum.

Mesela?

Yani mesela Türk solunun yüzde 99'u Ergenokon taraftarı halinde. Ergenekon davasında üzülmüş durumdalar. DTP'de çok ciddi teredütler geçirdi. Ergenekon davasıyla ilgili çok aktif bir çaba göstermiyorlar. Bu kritik kavgada, 'biz demokrasi tarafının yanındayız, yapılanların hesabının sorulmasının yanındayız' diyen sürekli bir irade maalesef Türkiye'de olması gereken çevreden gelmiyor.

Kürtlerin sadece hükümete karşı darbe suçlamasının yargılama konusu olmasına itirazları var.

Abdulkerim Kırca niye intihar etti? Kırca Güneydoğu'daki cinayetlerle suçlanmıyor muydu? Ergenekon sanıklarının birçoğu Güneydoğu'daki faili meçhul cinayetlerin sorumluları...

Ama hiçbiri o nedenle yargılanmıyor ki?

İlk Ergenekon soruşturması başladığında benim solcu arkadaşlarım 'Kenan Evren'i yargılamadıkça bu olmaz' dedi. Bu anlamayan bir sığ anlayıştır. İş Kenan Evren'e kadar adım adım gider, burası Türkiye ayrıca unutmayın. 17 bin 500 insan öldürmüş devlet içinde örgütlü bir güç var. Bunlarla üç günde hesaplaşılmaz. Güneydoğu'daki cinayetlerin sorumululalarını açığa kim çıkartacak? Bir kere zaten memleketi yönetenlerin çoğu onların sorumlusu. Bu iş bu kadar kolay bir iş değil ki? Ama bir kenarından tutuldu. Ergenekon davası başladı niye destek vermiyorlar? Ergenekon davası dışında başka bir yerde çözülebilir mi bu sorunlar?

Ergenekon davasının genişlemesi için birçok aile davaya müdahil olmak istedi, ama kabul edilmedi. Müdahil olma çabası bir destek değil mi?

Ailelerin tabii ki müdahil olması iyi bir şey, benim demek istediğim aileler değil. Ne yazık ki siyasi çevreler bu soruşturmanın AKP'ye yaradığını düşündüler ve sırf AKP için kurulmuş bir işmiş gibi gördüler. Sonuç olarak oradaki savcılar Türkiye'de ne solculardan ne de başka çevrelerden ciddi bir destek görmedi. Bir kere dava açılmış ve oradaki işlerden sorumlu kişiler bir bir yakayı ele vermiş. Bu kişileri daha çok sorgulamak, savcıyı ayakta tutmak varken ya şurda şunu ele almadılar, burada bunu ele almadılar gibi ithamlarda bulunuyorlar. Bu kavga içimize hala demokrasinin yerleşmediğini gösteriyor. Esas problem burada. Demokrasi içsel bir olgu değil, demokrasi bize lazım olması gerektiği gibi sanki. Halbuki Ergenekon davası Türkiye'de demokrasinin şeklini belirleyecek, Türkiye'de devletin hesap veren bir mekanizmaya sahip olduğunu gösterecek.

Ergenokan davasının ordu-hükümet uzlaşısı ile yürüdüğü kanaati var. Bu davayı geliştirebilecek bir siyasi iradeyi görüyormusunuz?

Askerin gücü ve müdahalesi üzerinden birçok tespit yapılabilir. Bütün bunların hepsi dikkate alınabilir ama bütün bunlar bu davanın derinliğini, bu davanın Türkiye'nin geleceğindeki rolünü ortadan kaldırmaz. Ne oluyor, askerin üzerine gidiyorsun, o da direniyor. Direnince kuvvetler arası denge bir şekilde askerin kendini koruyabileceği bir pozisyona çekiliyor. Yüzyıllık Cumhuriyet tarihinde bu kadar generalin hapse atılması veya yargılanması ve kurtulmak için her yola başvurdukları başka bir dönem yaşanmadı. Bu gerçeği görmeden anlayamayız Türkiye'yi ama bunu görmeyenler çoğunlukta. Ben halkın solculardan ve muhaliflerden daha iyi kavradığı inancındayım. Bakın halk ne MHP'ye ne de CHP'ye beş kuruş kıymet vermiyor .

Yazılarınızda sık sık kimlik siyasetini tartışıyorsunuz. DTP'de en çok kimlik siyaseti yapmakla eleştiriliyor. Siz bu eleştirilere nasıl bakıyorsunuz?

Erdoğan DTP'yi eleştirirken bunlar kimlik siyaseti yapıyorlar diye eleştiriyor. Ama Kürtlerin şu anki temel sorunu kimlik sorunu. Dilini konuşmak, kültürünü geliştirmek, kendi kimliğiyle var olmak neredeyse otuz yıldır verilen mücadeledeki talepler. Siz bu talepleri görmezden gelirseniz, sizin bu kimliği önemsemediğiniz anlamına gelir. Kimlik talebini reddederek AKP büyük bir yanlışlık yapmıştır. Bu, AKP'yi başarısızlığa uğratacak. AKP'nin Güneydoğu'da başarı şansı bu politikası yüzünden azalacak. DTP'li olsun olmasın bütün Kürtlerin temel talebi kimliklerine dönüktür. Bu son derece demokratik bir talep. Böyle demokratik bir talebi bölücülük olarak gören politikanın başarılı olması mümkün değil

DTP'nin kimlik siyaseti yapmasını mı önemsiyorsunuz?

DTP'yi geliştiren de o. Kürtlerin genel talebi nedir? Dilini, kültürünü geliştirmek. Bunca senedir yaşanan kavga ve gürültünün tek sebebi bu. Ha siz bunu yok saydığınız zaman istediğiniz kadar siz oraya yatırım yapın. Kürtlerin öncelikli talebi karnım doysun, şehrim güzelleşsin değil. O yüzden AKP'nin yanlış bir çizgi çizdiğini ve AKP'nin bu seçimlerde çok oy kaybedeceğini tahmin ediyorum. Ha TRT Şeş gibi açılımları önemsiyorum. Düşünün Kürtler yoktur diyen bir devlet, 24 saat yayın yapan bir kanal açıyor, bu olağanüstü bir şey.

Kürtçe kanal açan neden anayasal düzenlemesini de yapmıyor?

Kürt meselesi sadece AKP'nin çözebileceği bir sorun değil. bu mesele devlet meselesi. Dikkat ederseniz TRT Şeş'in açılması bile çok ciddi tepkilere neden oldu. Sonuç olarak AKP bir Türk partisi, yani Türkiye'nin hemen her kesiminden oy almış bir parti. Bunun için bir denge sağlaması gerekiyor, yani güçler dengesi ilkesi var.

Bölge'de seçimler nasıl geçecek sizce?

DTP ve AKP arasında geçecek. Diğer partiler orda buhar oldu. O da çok ilginç. Mesela orada daha önce bir sürü milletvekili çıkaran CHP, bölgede şimdi yok. Bu Kürtlerin kimlik taleplerinde ne kadar haklı olduklarını gösteriyor. Ben seçimlerden önce Diyarbakır'a gittiğimde burada DTP dışından hiçbir parti almaz demiştim, hala da öyle. Ama diğer şehirlerde ne olur bilemem. Siirt'te başa baş bir çekişme olur. Benim eleştirdiğim asıl nokta AKP'nin DTP'yi kendine rakip seçmesi. DTP sonuç olarak bir kimlik partisi olduğu için bir demokrasi eğilimini yansıtıyor. Ben hiçbir zaman şunu doğru olarak görmedim; DTP bir Tükiye partisi olsun! Niye olsun ki. DTP kimlik isteyenlerin partisi olsun. Yani DTP'ye kimlik partisi olmaktan çık zorlamasını doğru görmüyorum. Kürtlerin bu konuda talepleri var, demokratik bir ülke bu talepleri kabul eder. Bence DTP kimlik siyasetini değiştirmemeli. Kürtlerin kendi kimlikleri ile politika yapmaya hakları var ve bu demokrasinin de gereğidir.

DTP ve aslında daha önceki Kürt partileri benzer bir tazyik altında oldu...

Ben fikrimi uzun uzun DTP'lilere de anlattım. Bakın dedim ben Kürtlerin kimlik partisi olmanızdan yanayım. Türkiye demokrasisinin buna ihtiyacı var. Birileri çıkıp bu kimliği talep edecek ve adına siyaset yürütecek ki biz de bunu anlayacağız. Türkiye'nin birinci derecedeki meselesidir Kürt meselesi. Eğer birileri kalkıp bunu savunuyorsa bu bir avantajdır, bu avantajı Türkiye değerlendirebilir.

AKP DTP'nin rakibi olmasın dediniz, ama AKP'nin seçim öncesinde attığı adımları, Bölge'de çözüm değil oy hesabıyla yaptığı kaygıları var. Bu kaygılar haksız mı?

Bir kere siyasi partiler halka muhtaçtır. Oy almak zorundadır. Demokrasinin üstünlüğü de buradadır. Şimdi AKP Güneydoğu'da oy almak için ne yapacak? Kürtlerin taleplerini dikkate alacak. Kürtlerin talepleri de kimlik talepleridir. Bu konuda atılacak adımları oya tedavül etmek istemesinden daha doğal bir şey yok birincisi bu. İkincisi; kimliğe dönük atılmış adımlar, Kürtlerin milli kimlik taleplerinin azalmasına yol açmaz. TRT Şeş' in yayına başlaması da Kürtlerin milli kimlik talebinin derinleşmesine yol açar. Bu konudaki kaygıların yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu adımlarla milli talebin Kürtler açısından artık ciddi bir talep olduğu ve bununla yüzleşmek ve uzlaşmak gerektiğini daha fazla kavrarsınız. Bu mesele iktidarlarla ilgili bir mesele de değil, Bu konuda atılan adımlar talebi ortadan kaldırmaz, aksine derinleştirir. Bütün adımlar kademe kademe gelişecek.

Yerel seçimin genel seçim havasında olduğu tartışılıyor. Sizce de öyle mi?

Bu yerel seçimlerin bu kadar etkili olmasının nedeni Ergenekon davasıdır. Türkiye'de komutanlık yapmış, ülkeyi yönetmiş, insanların bir zamanlar devlet diye algıladıkları yönetimin suç örgütü olduğunu öğreniyorlar. Ergenekon davası Türkiye tarihinde hayati ve kritik bir durumu ifade ediyor. Türkiye bir hesaplaşma sürecinden geçiyor. Bunu 5-6 yıl sonra daha iyi anlayacağız. Bu hesaplaşmada AKP'nin halk tarafından desteklenip desteklenmediğini ise seçim sonuçları gösterecek. Düşünün eskiden bizim kafamız gözümüz kırılırdı, şimdi komutanlar kendi kafalarını kırıyorlar. Yeni bir durumla yüzyüzeyiz. Bu devletin yeniden şekillenmesi, AB standartlarında yeniden yapılanması sınavıdır. Bu seçimler bunun da testi olacaktır

Bu seçimler bir erken seçime vesile olur mu?

Hayır. AKP bence kendi oy oranını büyük ihtimal koruyacak. Meclis'te de çoğunlukta zaten. Seçime niye gitsin ki?

Öcalan Türkiye'deki aydınlara bir mektup gönderdi. Kürt sorununun çözümü için kimi önerileri vardı...

Mektup bana gelmedi, ama şu kadarını söyleyeyim ki Öcalan bu sorunun çözümü için bir avantaj olarak her zaman kullanılabilir. Türkiye Cumhuriyeti ve devleti Öcalan'ın oradaki varlığını her zaman pozitif bir unsur olarak kullanabilir. Kendisi de buna karşı değil. 'Beni çözüm için kullanın' diyor. Bu iyi bir şey. Öcalan çözüme katkıda bulunacaksa bunun için her yolun açılması lazım

Başarısız olursa çözüme asılır

Seçimlerde Batı'da AKP oy oranını korumuş olsa ama Bölge'de almayı hedeflediği yerleri almadığı gibi, oy oranı düşse bunu neye yorarsınız?

Bu çok iyi bir şey olurdu. AKP, Kürt kimliği ile ilgili yaptığı işlerin yanlış olduğunu görürdü.

Bu durumda AKP Kürt sorununun çözümüne asılır mı?

Tabii ki asılacak. Bu mesele sadece AKP'nin Kürtlerden oy alması ile ilgili bir mesele değil. Türkiye'nin demokratikleşme ve AB sürecini başarması ile ilgili en kritik aşama. Bunu en iyi de aslında AKP biliyor. AKP tabii ki milliyetçilikten, dindarlıktan etkileniyor ama sonuç olarak DTP dışında Kürtlere sıcak gelen tek partide o. Kürtler bir iktidar partisi olarak bana ne verebilir, ne kazanabilirim diye soruyor ve AKP'yi de el altında tutuyor. Diğer partileri de zaten sildi. 2007'de Baykal Türk milliyetçiliğini öne çıkarınca Kürt halkı da ona da dersini verdi.

•  Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
    Konu Forum Yazan Tarih Okunma
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Bayrak Şiirleri 400 sayfadır.DestekGüncelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0425002
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Bayrak Şiirleri Hasan Sancak 400 sayfadır.Destek bGenelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0123882
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Kimdir?BiyografiREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5822428
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak, 12 Yıldır ADALET Arıyor!..DEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5326659
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak,400 Sayfalık Şiirlerine Destek BekliyDEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5221731
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın İzmir Evden Eve Nakliyat Tavsiye - EGETUR Nakliyatİzmiregetur23/Haziran/2018-15:5068681
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:5129133
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın YOU PUT ON Them ALL OF WINTER WEATHER LONGERÜniversitemizweinneamy02/Kasım/2017-14:593820
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tenis kursu_Duyurularninest12306/Temmuz/2017-02:4123809
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:4110600
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tijen erdutDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:405738
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın sevda demirbilek hoca hakkında bilgiiiiDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:398759
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın debis ve devamsızlıkDEU YDYninest12306/Temmuz/2017-02:3819588
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:3814626
    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:359788
                  Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0,297 Saniyede Yüklendi.