Sipariş Sistemi Sipariş Sistemi  Anasayfa Anasayfa >Kültür-Sanat >Biyografi
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: İlkay Akkaya..
  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 

İlkay Akkaya..

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 345
Yazar
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
Tesekkür: 34
Rep: 50
Mesajın Direkt Linki Konu: İlkay Akkaya..
    Gönderim Zamanı: 26/Haziran/2009 Saat 16:55
Çok sevdiğim yüreği yiğit aze ve berdan'ın hikayesini paylaşmak istedim.
 
Yok olması da mümkün değildi aslında,kanlarında hızla dolaşıyordu bu ateş..Sevdaları için dağları mesken bellemişlerdi..Yorulmadan,umutsuzluğa düşmeden dolaştılar her karışını bu eşsiz kayalıkların..Çoğu oralarda can verdi ama dönmedi sevdalarından..Ve her biri nesilden nesile yayılacak destanlar yazdı bu topraklarda sevdaya dair..


İşte bu destanlardan biriydi Aze ile Berdan'ın ki..Aynı toprakta,aynı acılarda yeşermiş iki yürek,iki dinmez ateş..Onların öyküsü birçoğununki kadar ünlü olmadı belki ama diğerlerinden daha az hüzünlü de değildi.Mutlu sonla biten aşk türküleri sadece şehirlerde olurdu.Onların dağlarında,törelerinde mutlu sonlar olmazdı..

Aze; üç köyün heybetli ağası Haydar'ın nazlı kızıydı..Her gün batımında sonu görünmez sofraların kurulduğu,misafirin eksik olmadığı bir ağa evinin kızıydı Aze..Anası karlı bir kış sabahında dayanılmaz sancılarla kıvranırken ve sıkarken dişlerini bağırmamak için sıktığı döşeği parçalarken geldi dünyaya..Ağa oğlan istemişti ama olmadı.. Delal kadının yapacak bir şeyi de yoktu.Utancını aldı bastı bağrına,ilk sütünü doğururken dökmediği gözyaşlarıyla verdi Aze'nin ağzına..Töreler ağırdı..Delal kadın acılı..Ağa kabullendi Aze bebeği.Kabullenmemekte mümkün değildi.O boncuk gözleri,gece karanlığı saçları nasıl olurda görmezden gelirdi.Çok geçmeden baba kız at tepelerinde birlikte gezer oldular.Aze'nin ardından gelen üç nur topu gibi oğlan bile vazgeçirememişti ağanın sevgisini..Zordur o töreler arasında baba-kız ilişkileri..Birde Berdan vardı ki...Yağız,yüreği berk bir delikanlı..Sesi çığlık olurdu rüzgarda,gezdiği yollar bahar..Bir türkü söylerdi ki bütün dağ köyleri irkilirdi uçurumlarda yankılanan sesiyle..Çobandı babası gibi.O koca köy sahibi ağanın emrindeki bir çoban..Anasının gözbebeği,babasının tek umudu...


Dağlarda kardelenlerin yüzünü göstermeye başladığı zamanlardı.Aze'nin yüreği dağlardı..Ne vakit dağlara çıksa bir ceylan olur her köşesini gezerdi.. Berdan uçurum başında türkü söylerken Aze ile göz göze geldi.Aynı köydeydiler ama bilmediler hiç birbirlerini..Sesi kesildi Berdan'ın,suskunluğu çığlık oldu dağda..Aze uçurum kenarında bakmakla yetindi sadece..Döndü arkasını koşarak uzaklaştı oradan.. Berdan öylece kaldı.Gördüğü düştü;güzel ömürlük bir düş..


Akşam eve vardığında anasına anlattı gördüğü düşü.Anası ''oğul rüya görmüşsün'' dedi.Berdan Ne gördüğünü biliyordu..Aze başka bir diyarda başka düşlerdeydi..


Her gün gitti Berdan o uçurum kenarına yeniden gelecek diyerek..Adını,kim olduğunu bilmediği ceylana vurulmuştu.Aze hiç gitmedi o uçuruma bir daha..Gitmedi gitmesine ya yüreğindeki ateş her gün biraz daha büyüdü.At tepelerinde dört nala geçtiği patikalardan sevdası yayıldı dört yana..Yüzüne sürdüğü hüzün sevdanın hediyesiydi..O neşe dolu kız gitmiş düşler içinde yaşayan bir sevdalı gelmişti..


Bir sabah ağanın evine emir almak için gitti Berdan..Usulca kapılar açıldı.İlk kez girdiği bu kapının ardında onu bekleyenlerden habersizdi..Başını kaldırdı şöyle bir süzdü etrafı.Bahçenin dört yanında yaşını tahmin edemediği kavak ağaçları vardı..İnsanı sarhoş eden çiçek kokuları..''Böyle gel'' dedi ağa güçlü sesiyle..Berdan ilerledi.Masa başında ağanın ailesi oturmuştu. Berdan'ın öne eğik başını kaldırmasıyla her şey değişti..Sanki o uçurumun başında yeniden karşılaştılar Aze ile...Gözlerindeki o ışık baş döndürüyordu..Ağa;hasta hayvanların durumunu soruyordu ama Berdan dan ses çıkmıyordu.Sanki orda değildi.Bir ceylanla o uçurum kenarında geziyordu.Uzun bir vakit sonra kendine geldi ağanın bağırmasıyla..Ağa emirleri ardı ardına sıraladı.Berdan koyup ceplerine gördüğü düşleri dağlara vurdu kendini..Aze kızda peşinden kendini uçurum kenarında buldu..Bir tek kelime söylemediler birbirlerine..Sadece gözlerinde yok oldular sevdanın..Zaman durdu..Umut dağlardan yüce oldu..Yıldızlar yağdı üzerlerine..Uçurumun iki ayrı köşesine sığınmış iki sevda..Bitmez hasret başladı körpe yüreklerde...
Bu sevda dinmez oldu.Uzun süren gecelerde Berdan gözünü ayırmadan yıldızlardan uçurum kenarındaki o ceylanı düşledi.Töreler böyle olmasaydı keşke de gidip alsaydı Aze'yi..Töre sevda dinlemedi,yürek dinlemezdi..


Bir hazan sabahında dört nala gelen atlılar dayandı ağanın evine..Giyinmiş kuşanmış ağır misafirler..Hemen sofralar kuruldu..Ağanın yüzünle hüzünle karışık bir sevinç vardı.Aze kız her şeyden habersiz hürmet ediyor gelen misafirleri ağırlamaya yardım ediyordu..Gelen misafirler o yüce dağların eteklerindeki köylerden birinin ağasıydı..Dillere destan olan güzelliği ta oralara varmıştı.Büyüyüp serpilmişti aze göz açıp kapayana kadar..Güzelliği mutsuzluğu olacaktı..Sevdası sürgün..


Ağa bir çırpıda nasılda söyleyiverdi ''Aze'yi gelin almak isteriz köyümüze'' diye..Bilmeden dünyanın nasıl başına yıkılacağını,nasıl ölüp ölüp dirileceğini Aze'nin..Odasına kapandı nazlı ceylan..Gözleri yağmur döken bulut oldu..Yüreği acıyla doldu.Nasıl olurdu,nasıl varırdı? Ertasi sabah uçurumun kenarına gitti..Berdan usulca yaklaştı sevdalısına..Kavuşan iki yürek , vurdu kendilerini dağlara..Dağ yüceydi.Nice yiğitleri,sevdaları bağrına basmış gizlemişti..Onları esirgemezdi korur,saklardı..


Bir mağaranın içine sığındıklarında yüreklerinde sadece sevdaları vardı.Tek bir korku yoktu.Gelecek en elim son, ölümdü gerekirse hazırdı..İki koca günü mağaranın soğuk duvarlarına yaslandılar.Az sonra ayrılacak ellerinden habersiz sımsıkı tutundular birbirlerine..Dışarıda öfke vardı,dışarıda hüzün,kan kokusu..Törelerin ağır bedelleri iyice yaklaşmıştı sevdalarına şahit olan mağara duvarlarına...Düşlerinden ötede bir yerde mutluluk yoktu onlar için..Kapanan gözlerinden süzülürken yaşlar geçirdikleri iki günü kar sayacaktı yürekler..


Önce silaha sürülen mermi sesleri çınladı mağarada,sonra bir ağanın öfkesi..Çekip aldılar Aze'yi..acımadan kopardılar iki yüreği..Suskundu iki çift göz..Suskundu sevda türküleri söyleyen diller..
Berdan dönmedi o dağdan bir daha geri..Hep bekledi yeniden nazlı ceylanına kavuşacağı günleri..O gün hiç olmasa da bekleyecekti.Beklemek acısını dindirecekti..
Aze bir hafta içinde gelin verildi ...Sesi çıkmadı,acısı dinmedi..O gülen gözleri hiç gülmedi..Çalan davullar bedene inen kamçı oldu o gece..Ağa bilmedi yüreği başkasının,bedeni başkasının olan ceylanın ölüden farksız olduğunu..Atlar üzerinde yeni yurduna giderken Aze gelin,dağlardan azenin türküsünü çığlık çığlığa söyleyen Berdan yakıyordu herkesin yüreğini..Onu en iyi dağlar anlamıştı..

Dağların eteğinden geldiler
Aze'yi gelin almaya..
Aze'nin gece saçına,ak duvağı takmaya..
Düğün dernek kurulur,
Sofralar dizilir..
Aze'nin gece saçına,
Yıldızlar serpilir..
Aze'nin yüreğinde
Bir başka sevda gizlidir..
Aze'nin gece saçına,
Yıldızlar serpilir...
Aze bizim aze,yüreği yiğit aze
Gözleri güleç aze..
Veremem veremem veremem azemi ellere..

Her mısrası hüzne döndü o gece Berdan'ın dilinden süzülen türkü.. Haydar ağa binlerce kez öldü..Yüreğine sığdıramadığı bu sevdayı duran kalbiyle ödedi.Aynı anda düğün ve cenaze vardı Berdan'ın yaşlarını bilmediği o kocaman konakta..

Evden giden iki yürek için en çok gözyaşını Delal kadın döktü..Dinmez sızılarla yumrukladığı göğsündeki ateşi dindiremedi.Tırnaklarının arasına yerleşen yüzündeki derilere, yanık sesiyle yayılan ağıtlar eşlik etti..
Aze gelin usul usul Berdan'ın yarım kalan türküsünü tamamladı..

Bir şahin uçur dağlara
Aze'nin sevdiği o insana..
Bir şahin kanadında
Dağlara....

Berdan sevdasıyla yaşadı yıllarca o dağlarda..Aze'de onunla yaşadı düşlerde..Bir soğuk kış gününde daldığı rüyadan uyanamadı Berdan..Haberi aldığında Aze, çoktan sevdiğinin bedeni toprak olmuştu..Yarım kalan düşleri nazlı ceylan tamamladı o uçurumun başında..Sevdasıyla birlikte bir şahin gibi süzüldü uçurumun derinliklerine..Bedenini özgür kıldı ve sevdasını..Ne töreler engel olabildi,ne ağalık baskısı..Dinmez sevdası ve acılı yürekleriyle iki can kavuştu düşlerine..

Asırlık sevdalar gördü bu topraklar.Yok sayılmış kültürleri,dillerine rağmen.Ve bu topraktan yükselen her çığlık sevdaya bir nefes daha kattı.Yaşamanın yoksulluğu içinde hiç vazgeçmediler umut etmekten.Tarihin tozlu sayfalarında kimsesizliklerine terk edildiklerinde onlar aslında yeniden geliyordu..Dillerinde türküleri,yüreklerinde bitmek bilmez sevdaları ile..Yok olması da mümkün değildi aslında,kanlarında hızla dolaşıyordu bu ateş..Sevdaları için dağları mesken bellemişlerdi..Yorulmadan,umutsuzluğa düşmeden dolaştılar her karışını bu eşsiz kayalıkların..Çoğu oralarda can verdi ama dönmedi sevdalarından..Ve her biri nesilden nesile yayılacak destanlar yazdı bu topraklarda sevdaya dair...
tesekkür edenler: aze88
aze88 Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

K.Tarihi: 07/Eylül/2008
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 161
Tesekkür: 157
Rep: 430
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26/Haziran/2009 Saat 21:13
           AH LELE
 
sana ben anlatamadım, dinletemedim
ah, doyamadım gözlerine
kimseler etmedi bana, yapmadı bana
böyle acılar ilk defa

ah lele yar uyan adına kurban
ah lele oluram yoluna revan
aldırma derdin ya, ardımdan ağlama
al beni yanına ben dayanamam

yoruldum yol bulamadım gelmedi yazım
küsmedim inan zemheriye
kimseler etmedi bana, yapmadı bana
böyle acılar ilk defa
 
ah lele yar uyan adına kurban
ah lele oluram yoluna revan
aldırma derdin ya, ardımdan ağlama
al beni yanına ben dayanamam
 
 


Kozasından kurtulan kelebek gibi
Yürümeye başlayan bir bebek gibi
Yarınlarını alıp avuçlarına
Tırmanırlar güneşin al burçlarına...
oğuzcan Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi


K.Tarihi: 09/Mayıs/2009
Bölüm: Fotoğraf
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 0
Tesekkür: 2
Rep: 6
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27/Haziran/2009 Saat 02:49
                                   sevgi güzellik ister gülüm
güzellik emek ister
güzellik ''tende''*degil gülüm
yürekte ates ister

bir çocuk dudağıyla
yanakta bir sıcaklık
yalnız güzellik değil
sevgi özgürlük ister

sevgi güzellik ister gülüm
güzellik emek ister
güzellik tende değil gülüm
yürekte ateş ister

aşkların en soylusu
birken birçok olandir
sevginin en güzeli
paylaşılan emektir
çıkarsız ve sınırsız
paylaşılan yürektir                        
oğuzcan Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi


K.Tarihi: 09/Mayıs/2009
Bölüm: Fotoğraf
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 0
Tesekkür: 2
Rep: 6
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27/Haziran/2009 Saat 02:51
sevgi güzellik ister gülüm
güzellik emek ister
güzellik tende degil gülüm
yürekte ates ister

bir çocuk dudağıyla
yanakta bir sıcaklık
yalnız güzellik değil
sevgi özgürlük ister

sevgi güzellik ister gülüm
güzellik emek ister
güzellik tende değil gülüm
yürekte ateş ister

aşkların en soylusu
birken birçok olandir
sevginin en güzeli
paylaşılan emektir
çıkarsız ve sınırsız
paylaşılan yürektir             SEVGİ GÜZELLİK İSTER
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 345

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Bayrak Şiirleri 400 sayfadır.DestekGüncelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0423043
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Bayrak Şiirleri Hasan Sancak 400 sayfadır.Destek bGenelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0121912
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Kimdir?BiyografiREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5820457
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak, 12 Yıldır ADALET Arıyor!..DEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5324498
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak,400 Sayfalık Şiirlerine Destek BekliyDEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5219813
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın İzmir Evden Eve Nakliyat Tavsiye - EGETUR Nakliyatİzmiregetur23/Haziran/2018-15:5062836
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:5127176
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın YOU PUT ON Them ALL OF WINTER WEATHER LONGERÜniversitemizweinneamy02/Kasım/2017-14:593760
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tenis kursu_Duyurularninest12306/Temmuz/2017-02:4123621
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:4110532
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tijen erdutDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:405631
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın sevda demirbilek hoca hakkında bilgiiiiDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:398692
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın debis ve devamsızlıkDEU YDYninest12306/Temmuz/2017-02:3819505
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:3814562
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:359667
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,375 Saniyede Yüklendi.