Sipariş Sistemi Sipariş Sistemi  Anasayfa Anasayfa >Kültür-Sanat >Biyografi
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: FATİH SULTAN MEHMET!!
  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

FATİH SULTAN MEHMET!!

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
esra89ksk Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

K.Tarihi: 20/Ağustos/2008
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 262
Tesekkür: 79
Rep: 200
Mesajın Direkt Linki Konu: FATİH SULTAN MEHMET!!
    Gönderim Zamanı: 10/Eylül/2008 Saat 12:37
Sultan Fatih

FATİH SULTAN MEHMED 'İN HAYATI

Osmanlı Padişahlarının yedincisi.İstanbul’un fatihi, II.Murad Han’ın oğlu. 30 Mart 1431 Pazar günü Edirne’de dünyaya geldi.Babası II.Murat, annesi Hümâ Hatun’dur. Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri, uzun boylu, dolgun yanaklı, kırmızı - beyaz tenli, kolları adaleli ve kuvvetli bir padişahtı. Devrinin en büyük ulemasından birisi idi. Yedi tane yabancı lisan bilirdi. Âlim, sâir ve sanatkârları toplar ve onlarla sohbetten çok hoşlanırdı. Gayet soğukkanlı ve cesurdu. Eşsiz bir kumandan ve idareci idi. Yapacağı işler hususunda, en yakınlarına bile hiçbir şey sızdırmazdı. Küçük yaşlarda tahsiline ve yetiştirilmesine çok önem verilen Şehzade Mehmet devrin en mümtaz alimlerinden ilim öğrendi.İlk hocası Molla Yegan’dı.Akşemseddin hazretleri şehzadenin her şeyi ile bizzat ilgilendi. 12 yaşına gelince devlet idaresini öğrenmesi için Manisa’ya vali olarak gönderildi. Kısa süre sonra babası tarafından tahta çıkarıldı. Bu sırada Şehzade Fatih henüz 13 yaşındaydı fakat bundan faydalanmak isteyen yeni bir haçlı ordusunun Türk topraklarına girmesi üzerine Fatih Sultan Mehmed, babasını tekrar tahta davet etti.
    1451 tarihinde babası II.Murad’ın vefatı üzerine Fatih Sultan Mehmed, ikinci defa Osmanlı tahtına oturduğunda henüz 19 yaşındaydı. Fatih babası ve ecdadını zamanında zaptolunamayan Bizansı ele geçirip Peygamber Efendimizin ‘İstanbul mutlaka fetholunacaktır.

Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir’ müjdesine mahzar olmak istiyordu. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul surlarını yıkacak büyüklükteki topların planını bizzat kendisi hazırlayarak, o zamana kadar yapılan toplardan çok daha büyük toplar döktürdü. Bunlardan Şâhî adı verilen bir tanesi çok büyük idi. Bu top 600-700 kilo ağırlığındaki granit gülleleri 1200 metreye kadar fırlatabiliyor ve patladığı zaman metrelerce mesafeden duyulabiliyordu.Bu korkunç topun ilk tecrübesinin yapılacağı sırada Fatih Edirne’de haberi olmayanların dilleri tutulmasın diye, hamile kadınlar çocuklarını düşürmesinler diye, daha evvelinde bütün şehre tellallar vasıtasıyla topun atılacağı saati ilan etmiştir. Bu muazzam top Edirne’den İstanbul’a elli çift manda ile iki ayda getirilebilmiş nakil esnasında yolların ve köprülerin tamiri işinde yüzlerce insan çalıştırılmıştı.

Fatih, 1453 yılı 23 Mart’ta ordusuyla Edirne’den hareket etti. Kuşatma 6 Nisan’da başladı. 18 Nisan’da İstanbul adaları alındı. 22 Nisan gecesi Türk donanması karadan Haliç’e indirildi ve son olarak 29 Mayıs sabahı yapılan taarruzla, muhtelif devletler tarafından yirmi sekiz defa muhasara edilen İstanbul, Osmanlı topraklarına katılmış oldu.

Savaş sonunda Fatih, beyaz atına binmiş, ordusunun önünde, yanında hocaları bulunduğu halde İstanbul’a ilk defa girerken, şehir halkı heyecanla Türk ordusunu karşılamaktadır. Ak sakalı ve ağır duruşuyla Akşemseddin’i padişah sanarak ellerindeki çiçek demetlerini ona vermeye çalışan şehir halkına göz ucuyla Fatih Sultan Mehmed’i göstererek ; ‘Sultan Mehmed odur, çiçekleri ona veriniz’ demek istiyordu. Fatih de Akşemseddin‘i göstererek ;’Gidiniz gene ona veriniz.. Sultan Mehmed benim ama o benim hocamdır’ dedi.

Fatih, şehre girince doğruca Ayasofya’nın önüne gelir. Burada büyük rütbeli papazlar, keşişler ve halk padişahın atının ayaklarına ağlayarak kapanırlar. O zamanlarda bir hükümdar, bir şehri zapdettiği zaman yağma ederdi. Bizanslılar da bunu bekliyorlardı fakat büyük Türk Sultanı bu yerlerde sürünen Bizanslılara şu şahane sözleri söylemiştir: ‘Kalkınız ve müsterih olunuz. Ben Sultan Mehmed; hepinize söylüyorum ki, bu andan itibaren ne hürriyetleriniz, ne de hayatlarınız hakkında gazap-ı şahanemden korkmayınız. Kimsenin malı yağma edilmeyecektir. Kimseye zulüm yapılmayacaktır. Hiç kimse dini inanışlarından dolayı cezalandırılmayacaktır.’ Bu şahane müsamaha Rumları şaşırttı. Bu ne büyük kumandandı! Bu ne inanılmaz sözlerdi!

Fatih Sultan Mehmed, dünyanın en büyük kilisesi ve bütün Avrupa’nın ayakta kalan en eski yapısı olan Ayasofya’yı camiye çevirdi. Fatih bu mabedin kıyamete kadar cami olarak kalmasını yazılı olarak vasiyet ve vakfeylemiştir.

1127 sene kilise, 481 sene de câmi olarak kullanılan Ayasofya, 1934'de müze haline getirildi.Fatih, Enez'i, Galata ve Kefe'yi Osmanlı topraklarına dahil etti. Limni, İmroz, Semendirek, Tasoz, Bozcaada ve Boğdan'ı aldı.Belgrad’ı muhasara ettiği zaman çarpışmaya bizzat katıldı. Alnından ve dizinden ciddi şekilde yaralandı. 1458'de Mora'yı kısmen, bir sene sonra da Sırbistan'ı tamamen aldı. 1461'de Amasra'yı ve İsfendiyar Oğulları Beyliğini Osmanlı topraklarına dahil etti. Trabzon Rum İmparatorluğunu ortadan kaldırdı. 1462'de Romariya, Yayçe ve Midilli'yi aldı. 1463 senesinde Papa'nın büyük gayretleri ile toplanan ve savaşa katılan herkesin altı aylık günahının affolunacağı ilân edilen 20 devletin katıldığı bir haçlı ittifakı ile 16 sene savaştı. 1463'de Bosna'yı fethetti ve Hersek'i de tabiiyeti altına aldı . 1466'da Konya ve Karaman’ı aldı. Arnavutluğu tamamen Osmanlı topraklarına kattı. 1470'de Agriboz'u aldı.Uzun Hasan'ı Otlukbeli savaşında kesinlikle yendi. Zafer şükranesi olarak kırkbin esiri salıvererek, hürriyetlerine kavuşturdu. 1476'da Boğdan'ı Osmanlı topraklarına kattı. Otuz sene içinde tam yirmibeş seferi bizzat kendisi idare etti. 900.000 bin kilometrekare olan topraklarını 2.214.000 kilometrekareye çıkardı.Fatih Sultan Mehmed, Venedikliler tarafından tertiplenen tam ondört suikastten kurtuldu. Son suikastten ise kurtulamadı. Venedikliler, bu büyük hükümdarı, aslen bir yahudi olan Maestro Jacopo isimli bir doktor vasıtasıyla zehirleterek öldürmeye muvaffak oldular. Tarihçi Babinger'e göre bu suikastçi doktor, Yakup Pasa unvanı ile sarayın doktorları arasında bulunuyordu. 1481 Mayıs’ının üçüncü günü yine bir sefere çıkmışken, Gebze'de ordugâhında Perşembe günü vefat etti. Papa, Büyük Hakan’ın ölümünde tam üç gün üç gece bütün kiliselerin çanlarını çaldırtarak sevinç ayinleri yaptırdı. Fatih 49 sene bir ay beş gün yaşadı. İki imparatorluk, dört krallık ve onbir prenslik yıkan büyük hükümdarın cenaze namazı Fatih Camiinde Şeyh Muslihiddin Mustafa Vefa Efendi Hazretleri kıldırdı. Türbesi Fatih Camii yanındadır. (Allah rahmet eylesin.)

Fatih, Müslüman Türk Milletine yapmış olduğu büyük hizmetlerle, dünyanın en büyük hükümdarlarından birisi olduğunu ispat etmiştir. İstanbul gibi, cihanın bir incisi olan, bu muhteşem beldeyi Türk Milletine kazandırmıştır. Yapmış olduğu çalışmalar ile, memleketinde büyük çapta bir imar hareketini gerçekleştirmiştir. Bugünün üniversitesi olan (Fatih Külliyesi)ni 1470 senesinde tamamlamış, İstanbul'u fethettiği zaman 8 tane kiliseyi camiye çevirmiş, etrafındaki papaz odalarını da medrese yapmıştır. Ayrıca bir çok Anadolu kasabasında da medreseler yaptırmıştır.Hz. Eyyüb EI - Ensâri'nin (r.a.) kabri Fatih zamanında keşfedilmiştir.

Erkek çocukları : Mustafa, İkinci Bayezid, Cem, Korkud.
Kızı : Gevherhan Sultan.

"Ne beyan-i hale cu'ret, ne figana takatim var.Ne reca yi vasla gayret, ne firaha kudretim var."
tesekkür edenler: blackandwhite dennis parabol Zatoichi sir_baracuda
parabol Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

K.Tarihi: 04/Ekim/2008
Bölüm: Fizik Öğretmenliği
Gönderilenler: 154
Tesekkür: 52
Rep: 117
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20/Aralık/2008 Saat 18:27
 Harika bir adam zekasına asaletine hayranım....
by_jeem!!! Açılır Kutu Gör
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

K.Tarihi: 25/Ağustos/2008
Gönderilenler: 2959
Tesekkür: 699
Rep: 1681
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık/2008 Saat 00:07
kim demişti hatırlamıyorum..acı bir gecekti ama..atını sulara sürdüğü resmine ve sakallarına bakın..

a yas ta hangimizin o kadar sakalı var??

işte biz tarihimizi italyan ressamlardan yada ingiliz senaristlerden öğrendik hep demişti..

YA SEV YA BADABA DU!!!
Anstand Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge
Тракия!!!

K.Tarihi: 28/Ekim/2008
Gönderilenler: 4940
Tesekkür: 704
Rep: 1542
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık/2008 Saat 00:11
Fatih Sultan Mehmet in en sevdiğim ve hayran oldugum yönü bilime verdiği değerdi.İstanbulun fethinden sonra İstanbuldaki Yunan bilim adamlarının kalmasını istemişti ve Avrupadan da gelmek isteyen bilim adamlarını davet etmişti.
Mér Rézas!!все хотят знать правду!!
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
Tesekkür: 34
Rep: 50
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık/2008 Saat 00:18
Orjinalini yazan: by_jeem!!!

kim demişti hatırlamıyorum..acı bir gecekti ama..atını sulara sürdüğü resmine ve sakallarına bakın..

a yas ta hangimizin o kadar sakalı var??

işte biz tarihimizi italyan ressamlardan yada ingiliz senaristlerden öğrendik hep demişti..

valla ben 19 yaşıma geldim hala 2 haftada bir traş olurum, onuda traş olmak için:)

okuduğumuz tarih kitaplarının neresi doğru ki...
parabol Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık/2008 Saat 01:42

Sakalın geç ya da erken çıkması biraz ırsi..Aynı yaşta olup da birinin orman gibi sakalı olan birinin hiç tuyu bitmemiş insanlar tanıyorum lütfen bunu sizin benden iyi bilmeniz gerekir...

Kaldı ki kaç yüz yıl öncesinden bahsediyoruz hiç padişah kaftanı gördünüzmü bir insanın onu giyebilmesi için boyunun 2 metre zebellah gibi olması lazım..Hiç has kılıç kaldırdınız mı denemeyin bel fıtığı olursunuz ve bu adamlar bunlarla savaşmış...Zamanla küçülmüşüz ufalmışız ne değişimler olmuş..Şimdi çıkıyorsunuz yüz yıllar önceki adamın sakalıyla kendinizinkini kıyaslıyorsunuz...

Yaklaşık üç dört gündür bu kadar aktifim ve artık bazılarınızın karşı olmak için karşı olduğunuzu anladım..Hoşunuza gitmeyen değerlere nasıl saldırcağınızı bilemez haldesiniz...Hoş şeyler değil bunlar artık had hudud bilin biraz..Olur olmaz kabul edilemz şeylere ve kişilere anlayış bekliyorsunuz ama esas kültürümüzün parçalarını nasıl basite indirgeyebiliriz derdindesiniz....

Düzenleyen parabol - 21/Aralık/2008 Saat 01:43
tesekkür edenler: hazim
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık/2008 Saat 01:55
birader ben yalan yada yanlıs demedim farkındaysan..fatihede sözüm yok..sadece resime ve saptırılmıs tarihimize laf söyledim..

sakalın boyu yada endamına getiren sensin lafı..

amac falan güdmeden yazdığım yazıyı cekip ceviriyorsun..

lanet olsun sakalada bıyığada hayırlı bişey olsaydı baska yerde cıkmazdı..
YA SEV YA BADABA DU!!!
parabol Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık/2008 Saat 02:02
Sakalın boyuna endamına kim getirmiş lafı bak istersen yukarı

Ama haklısın bu konuda öyle bir saptırılmış ki tarih daha ilkokuldan nasıl doldurulduğumuzu hatırlıyorum...Haklısın birader sende haklısın...
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık/2008 Saat 02:04
ben kızım sana söylüyorum gelinim sen anla gibisinden bir yorum yaptım ama kaynı ordan alındı ne diyim..

ama yanlı tarihimizin olduğu ayandır..

zira biz hala vahdettinin hainliğini yada vatanperverliğini..

atatürkü..

kurtulus savasını..

osmanlıyı..

islam tarihini..

hala tartısıyor ve bi sonuca varamadan hep bir toz bulutu yaratıyorsak..bnm söylediğime cıkan yola söylenecek baska kelam bulamıyorum..

YA SEV YA BADABA DU!!!
parabol Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık/2008 Saat 02:16
Yukarıda yazdıklarına katılıyorum...Ve çoğu yazının tarafsız olduğunu iki taraftan baktığını değerlerin doğrultusunda yazdığını da görebiliyorum ama bu yazılarının başkalarının işine gelipte anında çekilmesine kızıyorum..Herneyse dedim ya haklısın sana lafım yok..
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık/2008 Saat 02:49
tarafsız taraflar hep olur..

önemli olan cıkarımda bulunmak..
YA SEV YA BADABA DU!!!
omço Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 31/Temmuz/2007
Gönderilenler: 1613
Tesekkür: 418
Rep: 1020
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık/2008 Saat 15:26
Fatih'in her cuma akşamı yapılan şairler topluluğundan Halimiyi uzaklaştırması olayını hocamız anlatmıştı geçenlerde derste.gülmekten krılmıştı herkes resmen.
Adam cok içki içitiğinden Fatih adamı uyarmış ve adamda yemin billah etmiş bir daha içki içmeyeceğine.Gel gör ki birkaç hafta sonra adamı bir meyhane kapısında sızmış bulmuşlar ve saraya getirmişler.Adamın ayakta duracak hali yok ama yine de içki içmedim diye diretiyor.Gerçekten de adam hiç kokmuyormuş.Fatih nedir bu işin aslı?diye sormuş adama.adam da padişahım ben yeminimi bozmamak için içkiyi şırıngayla damardan aldım demiş:))Fatih adamın zekasına hayran olmuş olmasına ama adamı bir daha şairler meclisine almamış.
yeryüzü boşaldı,habersiz miyiz?
güneşe göç var da kalan biz miyiz?
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Bayrak Şiirleri 400 sayfadır.DestekGüncelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0423045
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Bayrak Şiirleri Hasan Sancak 400 sayfadır.Destek bGenelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0121914
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Kimdir?BiyografiREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5820459
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak, 12 Yıldır ADALET Arıyor!..DEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5324500
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak,400 Sayfalık Şiirlerine Destek BekliyDEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5219815
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın İzmir Evden Eve Nakliyat Tavsiye - EGETUR Nakliyatİzmiregetur23/Haziran/2018-15:5062842
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:5127178
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın YOU PUT ON Them ALL OF WINTER WEATHER LONGERÜniversitemizweinneamy02/Kasım/2017-14:593760
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tenis kursu_Duyurularninest12306/Temmuz/2017-02:4123621
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:4110532
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tijen erdutDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:405631
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın sevda demirbilek hoca hakkında bilgiiiiDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:398692
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın debis ve devamsızlıkDEU YDYninest12306/Temmuz/2017-02:3819505
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:3814562
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:359667
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0,404 Saniyede Yüklendi.