Sipariş Sistemi Sipariş Sistemi  Anasayfa Anasayfa >Kültür-Sanat >Kitap
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: İLE'den alıntılar...
  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kapalı KonuİLE'den alıntılar...

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
dont_pain Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 18/Ağustos/2007
Bölüm: Hukuk
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 2971
Tesekkür: 393
Rep: 826
Mesajın Direkt Linki Konu: İLE'den alıntılar...
    Gönderim Zamanı: 16/Haziran/2008 Saat 20:44
ile; oruc aruobanın iliskiyi felsefik acıdan ele aldıgı gercek olup olmadıgı bilinmeyen defteri dir... okumanızı şiddetle tavsiye ederim..

işte kitaptan bir kaç not;

seni "suçlamak"tan söz etmiştim -- yanlıştı bu; suçlu yok:hepsi,zorunluydu,olması gerektiği gibi oldu -- ö y l e olması da, hep, benden kaynaklanıyordu : varsa bir suçlu,ben'im o...
--ben çağırdım hepsini
--hepinizi!
sen, çınlattığın yaşam dolu kahkahalarından sonra da uzayıp giden ölümcül suskunluklarınla, bana, hep, birşey haykırıyordun -susmanla bağırıyordun- sessizliğinle feryat ediyordun, birşeyi bana; ama ben anlayamıyordum bunu -hala da, doğru dürüst anladığımı söyleyemiyorum
-zaten söylenecek birşey
de kalmadı
artık:
bağışla
beni-

"bir gün benim yüzümden acı çektiğinde -ki çekeceksin- lütfen az çek.." dedin (...)
çektiğim -çekeceğim- acının azalmamasına çalışıyorum şimdi.

aramak ,çok zor bastırabildiğim bir dürtüydü; aranmamak ise , ince bir sızı: yanlızca da 'arama ' ediminde bulunmamamız değildi ilişki için yıkıcı olan : ben ,seni arama eğilimime ketvurabilmemden; bundan önce ,onu bastırma gereksinimi duymamdan, en temelde ,seni yeterince özlemediğim, senin de beni aramayabilmenden ,beni yeterince özlemedğin, sonuçlarını çıkarıyordum--bunlarda, zaten aynı sonuçtu..
"ben buradan gideceğim" dedin -biraz sonra da, "yanlış yaşıyorum"...
"nereye gidersen git, kendini yanında götürürsün" dedim ben de. -kopuş noktaları belirginleşiyordu artık...

biz, artık, ayrı olabiliyor idiysek, senileben arasındaki şu "ile" artık, yok, demekti.

seni hep yaraladım.
o en başta farkına vardığım yaralılığın da, birşeyler öğrenmeme yaramadı, işte...
şimdi sayamayacağım kadar çok durumda sana söylediklerim, yaptıklarım (bazısını burada, bu kitap içinde dile getirmeye çalıştım -biliyorsun onları) derinden acı verdi sana, biliyorum -
(hani bir akşam vardı, sen inleye inleye, bitap düşüp-)
bunları affettirmem -senden özür dilemem- de, artık, anlamlı değil.
bunların ne kadarı benim özel -öznel- budalalığımdan kaynaklanıyor, ne kadarı da ilişki denen şu garip şeyin kendi genel -nesnel- niteliklerinden çıkıyor, bilmiyorum.
tek bildiğim başarısız olduğum-
(-zaten ustam da en başta alıntıladığım itirafında aynı şeyi söylemiyor muydu?!...-)
kuramadım onu, gereğince; sana da, yeterince ulaşamadım -bu beceriksizlik yalnızca benden mi kaynaklanıyordu onu da bilemiyorum.
muhtemelen, öyledir.
ne sen, ne de ilişkinin kendisi -
yalnızca ben sorumluyum bu başarısızlıktan..

"hiçbir şey kalmadı mı sende?" diye düşündüm "-birşey demedi mi sana, birlikte yaşadıklarımız?--
bir öfke sonucu; dolayısıyla, yanlış bir düşünceydi bu -bencillik belirtisi...
bana gelmiş olman -işte, birlikte yaşamış olduklarımız, yetmeliydi; ama ben, daha fazlasını istiyordum, daha da, daha da - her şey'i istiyordum!..
yanılgı...
-ama galiba ilişkinin özünde bulunan bir şey bu:-
o herşeyi isteme de, hiçbir şeyin kalmaması da, ilişkinin varlık yapısından çıkıyor: her şey olsun diye giriştiğimiz ilişki, sonunda, hiçbirşey olup -yitiyor...
bu yitimi yaşıyorduk şimdi-
-ama bunun bendeki biçimi (sendekini bilemiyordum artık..) gene de, direnmeğe- diretmeğe- çalışmaktı: herşeye -artık, işte, kendimize de- karşın, ilişkimizi korumak-
ola
bilir
miy
di?..."

"o uzun ayrılıştan önceki son buluşmamızda, bana, şöyle bir şey dedin:-
"senin ile hiç ilişkimiz olmadı ki..."
"senin ile ilişkimiz hiç olmadı ki..."
"senin ile ilişkimiz olmadı ki hiç..."
"hiç ilişkimiz olmadı ki senin ile.."
tam nasıl söylemiştin, anımsayamıyordum -belki, yıllar içinde, kafamda o kadar evirip çevirmiştim ki bu tümceyi, tam biçimini artık yeniden kuramıyordum (yıllar sonra, o gün bu tümceyi üzerine not ettiğim sigara paketini buldum: şöyleydi:
"bizim senin ile hiç ilişkimiz olmadı ki...")
önce hiçbir şey anlamadım; hep de düşünüp durdum; ancak da yıllar sonra, anladım:-
haklıydın
haklısın "

"gelmeyeceğini bilerek bekleyecektim artık seni-
öyle, bekliyordum..."

"beni itiyorsun" diye seslenmistim sana, "nereden en iyi itebilecegini de, bilerek..." böyle bir 'ruh hali'ndeyken de sunu düsünmüstüm: "beni sevip sevmediginden bile emin degilim, artik -"
senden haber alamamak hem seni merak etmem açisindan, hem de senin bana haber vermeyi önemsememen açisindan, aci veriyordu.
aldirmayabiliyordun -

"olabilmek.. - olabilemedin, koyu parıltılı gözlü
sevgilim benim.. -
ben vardım; sen, kendini yok etmeyi seçtin"

kisi ne kadar genc olursa olsun, "ilk" iliskisi, ilk iliskisi degildir - ne kadar yasli olursa olsun "son" iliskisi son iliskisi degil.
- böyle garip bir düşünce gelmişti aklıma - tam olarak neyi yaşarken, düşünürken, anımsamıyorum; ama, şuna benzer bişeydi galiba:-
iliskide anlami belirleyen ve yer tutan, "reel" zaman aralıkları ve uzam bölümleri değildir: her ilişkinin kendi bir "iç" zamanı ve uzamı vardır; onların içinde oluşur. - bu yuzden hiçbir ilişki, bir başka ilişkiden "önce" ya da "sonra" degildir; her biri, ötekilerle hem "içiçe"dir, hem de onlardan "apayrı".
kişi, böylece, ilişkilerini, "reel"zaman içinde "geri"ye dogru izlendiginde, "ilk" diyebilecegi; "ileri"ye dogru öngördüğünde de, "son" diyebilecegi bir ilişki, saptayamaz.
ilişki, saptanmaz - işte: kapsanamaz
dır.

"en değerli hayalimdin sen,: kendini yıktın!...
elden çıkarmak istemediğin gerçekler vardı,herhalde: bir yarım-yamalak felsefecinin hayali olmak ise, istemedin. oysa, onun, yaşamında bir kez olsun gerçekleştirdiği, gerçek hale getirebildiği tek hayali olabilirdin - hatta sanıyorum , bunu istiyordun da... hayalden gerçekliğe giden yoldaki adımı atmadın - "kaçtım" dedin...
işte: kaçtığın kendindi - belki de, benim gerçekleşen hayalim olabilseydin, kendi en yoğun gerçekliğin de olabilirdin...
kim bilir, artık - geçti..."

kararsız mısın;
korkuyor musun;
istemiyor musun?
,
diye sordum; sen de, hepsine birden, evet, dedin.
bunlar çok farklı şeyler oysa ki: -
'kararsızlık' kişinin ötekine yönelik;
'korkmak' kendine yönelik;
'isteksizlik' de ilişkiye yönelik;
yetersiz kalmasıdır.
bunlar varsa, ilişki de hep biraz kaykık* kalır.
ilişki, tam olmak için, kişilerde tam bir kararlılık, tam bir güvenlik, tam bir isteklilik gerektirir -
karşılıklı;
birlikte . . .

"olanaksızlıktan yola çıkan ilişki, ne çok gerçeklik katetse de, yeniden olanaksızlığa varır, sonunda; son olanaksızlığı da, belki, ulaştığı en son gerçekliktir."
"ilişki ancak yaşamakla varolur; ama, yaşandıkça da, tükenir."
"b i z, artık, ayrı olabiliyor idiysek, sen ile ben arasındaki şu 'i l e', artık, yok, demekti."

(alıntıdır)

Düzenleyen dont_pain - 16/Haziran/2008 Saat 20:59
beni görsen belki anlayamazsın
içlenir gizli gizli ağlarsın
eğer ben yalnızsam yanılmışsam
elimden tut yoksa düşeceğim
yağmur beni götürecek yoksa beni.
tesekkür edenler: mine89
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Bayrak Şiirleri 400 sayfadır.DestekGüncelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0443461
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Bayrak Şiirleri Hasan Sancak 400 sayfadır.Destek bGenelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0141492
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Kimdir?BiyografiREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5840007
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak, 12 Yıldır ADALET Arıyor!..DEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5345339
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak,400 Sayfalık Şiirlerine Destek BekliyDEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5238975
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın İzmir Evden Eve Nakliyat Tavsiye - EGETUR Nakliyatİzmiregetur23/Haziran/2018-15:50123367
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:5146527
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın YOU PUT ON Them ALL OF WINTER WEATHER LONGERÜniversitemizweinneamy02/Kasım/2017-14:594215
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tenis kursu_Duyurularninest12306/Temmuz/2017-02:4124883
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:4110900
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tijen erdutDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:407845
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın sevda demirbilek hoca hakkında bilgiiiiDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:399025
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın debis ve devamsızlıkDEU YDYninest12306/Temmuz/2017-02:3821814
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:3814867
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:3510647
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0,359 Saniyede Yüklendi.